آخرین خبرها
آلودگی بیش از حد زیست محیطی در اصفهان طی هفته گذشته پنهان ماند

آلودگی بیش از حد زیست محیطی در اصفهان طی هفته گذشته پنهان ماند

هفته گذشته در خاموشی رسانه ها و بی خبری مردم، عددهای قابل تاملی از شاخص آلودگی هوای اصفهان ثبت شد که در میان همه کلانشهرهای کشور بی سابقه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته گذشته در خاموشی رسانه ها و بی خبری مردم، عددهای قابل تاملی از شاخص آلودگی هوای اصفهان ثبت شد که در میان همه کلانشهرهای کشور بی سابقه بوده و به جای اعلام وضع فوق العاده، حتی مهدکودکها نیز تعطیل نشد.

ثبت عدد شاخص آلودگی ۳۰۷

هفته گذشته به دلیل پایداری هوا در سراسر کشور، تقریبا در تمامی کلانشهرها، کیفیت هوا کاملا محسوس کاهش یافت و در برخی کلانشهرها به مرز هشدار رسید. در این بازه زمانی بیشترین مانور رسانه ها روی شهر تهران بود و حتی مهدکودکها و مدارس در این کلانشهر به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد و مقررات سختگیرانه ای در ارتباط با حمل و نقل درون شهری اتخاذ شد، همه اینها در در حالی بود که میانگین عدد شاخص آلودگی در تهران طی روزهای سه شنبه هفته گذشته تا شنبه این هفته بین ۱۴۵ تا ۱۶۰ متغیر بود، در اصفهان اعداد بالاتر از۲۰۰ و حتی در مقطعی بالاتر از ۳۰۰، مرز اضطرار و بحران را هم رد کرده بود و طبق قانون و مطابق با جدول شاخص آلودگی هوا (AQI) باید شرایط اضطراری و بحرانی اعلام می شد.

بابک صادقیان رییس اداره آزمایشگاههای حفاظت محیط زیست اصفهان به مهر می گوید: “بین ساعات ۱ تا ۷ صبح پنجشنبه گذشته، میانگین شاخص آلودگی در شهر اصفهان به رکورد ۳۰۷ رسید حتی در اتوبان شهید خرازی این عدد به رقم ۳۵۶ رسید”

این میانگین آلودگی تاکنون در کلانشهرهای کشورمان ثبت نشده است.

تراژدی اصفهان تکمیل شد

در حالی که اعداد میانگین آلودگی در تهران بین ۱۵۰ تا ۱۶۰، و در اراک میزان ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون به ۱۶۶ و دی اکسید گوگرد به ۱۷۹، رسیده و سبب تعطیلی مدارس و مهدکودکها شده بود در اصفهان میانگین آلودگی که از وبسایت اداره کل محیط زیست استان اصفهان به دست آمده، به شرح زیر بود:

سه شنبه ۳ دیماه: میانگین ۲۴ ساعته ۱۷۲ (شرایط بسیار ناسالم، گذشتن از مرز هشدار) هیچ مرکزی تعطیل نشد، طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا نشد، سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پورتال استانداری قطع شد.

گذر از هشدار، ورود به شرایط اضطرار!

چهارشنبه ۴ دیماه: میانگین ۲۴ ساعته ۲۵۸ ( شرایط خطرناک، گذشتن از شرایط هشدار و ورود به شرایط اضطرار) هیچ مرکزی تعطیل نشد! طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا نشد، سایتهای استانی همچنان قطع بود.

برای ساعاتی ورود به حالت بحرانی!

پنجشنبه ۵ دیماه: میانگین ۲۴ ساعته ۲۵۵(شرایط خطرناک، گذشتن از شرایط هشدار، قرار گرفتن در شرایط اضطرار) همچنان مانند روزهای گذشته شهر و شهروندان بی خبر روند عادی و طبیعی زندگی خود را طی می کردند، حتی برخی گمان می کردند به دلیل سردی هوا آنچه را می بینند مه است و برای تهران که میزان آلودگی آن ۱۰۰ واحد کمتر بود، غصه می خوردند! میانگین آلودگی از ساعات ابتدایی پنجشنبه تا حوالی صبح گستره ۳۰۰ و مرز اضطرار را هم رد کرده بود.

آلودگی هوا در تهران در یک روز آلوده

جمعه ۶ دیماه: با وجود کاهش شدید حجم رفت و آمد شهری به دلیل تعطیلی روز جمعه همچنان شرایط خطرناک ومیانگین ۲۴ ساعته ۲۳۵ بود(شرایط خطرناک، گذشتن از مرز هشدار)، هنوز هم اکثر مردم از ماجرای آلودگی خبردار نشده بودند.

ثبت رکوردهای جدید!

شنبه ۷ دیماه: میانگین ۲۴ ساعته به عدد ۲۸۸ رسید! ( شرایط خطرناک، گذشتن از شرایط هشدار، قرار گرفتن در شرایط اضطرار و نزدیک شدن میانگین به شرایط بحرانی)، هیچ مهدکودک و مدرسه ای تعطیل نشد.

پیش بینی نادرست هواشناسی

نماینده اداره کل هواشناسی هفته گذشته در جلسه ستاد بحران بیان کرد: شنبه این هفته از شدت آلودگی های اصفهان کم می شود اما روز یکشنبه بر شدت آلودگیها افزوده می شود. کاملا بر عکس این پیش بینی روز شنبه آلودگی ها به اوج خود رسید و دقیقا از ساعات ابتدایی روز یکشنبه تا ساعت ۸ صبح همان روز، آلودگی با روند کاهشی محسوسی به عدد ۱۹۷ رسید.

گزارش میدانی از شهر

بر روی تمامی سطوح لایه ای نازک شبیه به گرد و خاک نشسته است. در کوچه و خیابان طیف وسیعی از مردم در حال سرفه های شدید دیده می شوند. در جدول بین المللی وصف شرایط با اعداد متفاوت شاخص آلودگی AQI توضیح شرایط بالای عدد ۲۰۰ یا شرایط خطرناک آمده است: نشانه های واضحی در توان و عملکرد افراد سالم بوجود می آید که این نشانه ها ممکن است با علایم مشخص و یا بیماریهای آنی همراه شود.

غفور راستین مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی استان اصفهان به مهر می گوید: پرسنل اورژانس در این چند روز به ۶۰۳ ماموریت اعزام شده اند که بیش از ۱۰۲ مورد آن مربوط به بیماران قلبی و تنفسی بوده است.

وی از آماده باش اورژانس خبر داده و می گوید: با استقرار سه اکیپ در مناطق اصلی شهر، علاوه بر آماده باش به شهروندان آموزش و اطلاع رسانی را نیز انجام می دهیم.

……………

گزارش: احسان مرادی

نظر دادن بسته است.