آخرین خبرها
آلودگی هوا افراد سالم را در معرض بیماری دیابت و قند قرار می دهد

آلودگی هوا افراد سالم را در معرض بیماری دیابت و قند قرار می دهد

اصفهان – خبرگزاری مهر: مدیر منابع علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر چه در گذشته بی تحرکی و چاقی از ریزفاکتورهای اصلی بیماری دیابت در مبتلایان بود اما اکنون یک فرد سالم با قرار گرفتن در معرض شدید آلودگی هوا در معرض شدید دیابت و بیماری قند قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رویا کلیشادی ظهر امروز در سمینار تاثیر عوامل زیست محیطی در بروز بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: سالها است به اثبات رسیده که عوارض زیست محیطی در شروع بیماری ها حتی در دوران قبل از بارداری و دوران جنینی می تواند تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به حساسیت بحث های زیست محیطی بر سلامتی افراد ادامه داد: در همین ارتباط اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی و سمینارهای مختلف کردیم تا ضمن درگیر کردن مسئولان حوزه های مختلف در این ارتباط به نوعی با آگاه سازی و ورود رسانه ها به این سمت جامعه را از این خطرآلودگی زیست محیطی مطلع سازیم.

مدیر منابع علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده در شهر اصفهان، مشخص شده که آلاینده ها و عوامل زیست محیطی در سیستم بدن و بروز بیماریها به عنوان عامل اصلی هستند و بایستی در امر پیشگیری و درمان به موقع آنها گام برداریم.

وی گفت: در همین راستا پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر دانشگاه با همکاری سه مرکز تحقیقات رشد و نمو کودکان، محیط زیست و اختلالات ارثی کودکان تاسیس گردیده که با توجه به هدف اصلی این مراکز که پیشگیری اولیه از بیماری ها است، در ارتقای سلامت جامعه تلاش می‌کند.

اثر مستقیم آلودگی زیست محیطی برتشدید بیماری آسم در اصفهان

کلیشادی با بیان اینکه یک مطالعه علمی و پژوهشی در اصفهان نشان داد فرد سالمی که در معرض ریزگردها و آلودگی هوای ناسالم اصفهان قرارگیرد ریسک ابتلا به بیماری دیابت در این فرد بیش از فردی است که در هوای سالم زندگی می کند، اضافه کرد: با توجه به خطرات زیست محیطی بر سلامتی افراد یکسری کارگاه های تخصصی با ورود سازمان های مختلف از جمله حفاظت محیط زیست، هواشناسی، بهداشت و دانشکده های پزشکی را درگیر کردیم.

وی گفت: باوجودی که کم تحرکی و چاقی از ریزفاکتورهای اصلی دیابت است اما داشتیم فرد سالمی که هم تحرک زیاد داشته هم اضافه وزن نداشته اما به خاطر آلودگی مبتلا به دیابت شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز از تاثیر و اثر ویتامین D بر بروز این بیماری و سایر بیماریها در افراد سالم خبر داد و بیان داشت: آلودگی هوا سبب شده که اشعه مفید نورخورشید واز جمله ویتامین D منعکس شده از نورخورشید به بدن افراد سالم نرسد و به مرور آنها را در معرض دیابت قرار می دهند.

وی همچنین از انجام پژوهش زیست محیطی و تاثیرآلاینده های آن و هوا بر زنان باردار و فرزندان آنها از زمان جنینی تا سن ۳۰ سالکی در اصفهان خبر داد و گفت: این پژوهش با همکاری مرکز علمی بارسلونا اسپانیا انجام می گیرد که بخش های از این پژوهش انجام گرفته و برخی از این پژوهش در حال انجام است.

کلیشادی شیوع آسم و تنگی نفس را بر اثر تشدید آلودگی هوای اصفهان را در این استان رد نکرد و اعلام داشت: آسم بیماری است که مستقیما با آلودگی هوا مرتبط است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*