آخرین خبرها
اتاق اصفهان برای پیگیری احیای زاینده رود هیئت پنج نفره تشکیل داد

اتاق اصفهان برای پیگیری احیای زاینده رود هیئت پنج نفره تشکیل داد

اصفهان – خبرگزاری مهر: هیئت نمایندگان اتاق اصفهان در سی و ششمن جلسه خود هیئت پنج نفره با هدف پیگیری راهکارهای احیای رودخانه زاینده رود انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو کسائیان در ابتدای این جلسه اظهار داشت: رودخانه زاینده رود در طول تاریخ همواره عامل موثر در شکل گیری شهر اصفهان و تمدن فلات مرکزی ایران بوده و همچنین در اقتصاد و فرهنگ استان اصفهان نقش بسزایی داشته است.

وی افزود: خشک شدن این رودخانه تاثیرات منفی در صنعت گردشگری و کشاورزی و همچنین از دست رفتن پوشش سبز استان اصفهان داشته است.

رئیس اتاق اصفهان خواستار روشن شدن اذهان عمومی نسبت به خشکی زاینده رود شد و گفت: در این راستا هیئت نمایندگان اتاق هیات پنج نفره ای از اعضای هیات نمایندگان با هدف پیگیری راهکارهای اجرایی احیای رودخانه تشکیل داد.

محمود اسلامیان، نایب رییس اتاق اصفهان در این جلسه خواستار فعال شدن بخش خصوصی بویژه هیات نمایندگان اتاق در بررسی راهکارهای عملی جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود شد و افزود: تشکیل بخشهای مختلف دولتی و خصوصی و همچنین پیگیری از نمایندگان مجلس می تواند در این راستا موثر باشد  و باید از هر ظرفیتی در این راستا استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ،هم نوایی خانه های صنعت و اتاق های بازرگانی را باعث برطرف شدن مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و رونق فضای کسب و کار کشور برشمرد و گفت: همکاری نزدیک این دو تشکل می تواند به تقویت بخش خصوصی در ساختار اقتصادی کشور منجر شود.

سیدعبدالوهاب سهل آبادی، نائب رییس اتاق اصفهان در این جلسه اظهار داشت: اولویت همه کمیسیونهای اتاق باید پیگیری مسئله آب زاینده رود باشد و در این راستا راهکارهای اجرایی با همکاری مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس باید دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار همکاری نزدیک خانه های صنعت،معدن و تجارت با اتاق های بازرگانی در هر استان شد و افزود: خانه های صنعت می توانند بازوی های اتاق در رسیدگی به مسایل و مشکلات صنعتگران و معدنکاران قلمداد شوند.

مصطفی حجه فروش، در این جلسه گفت: این کمیسیون در ابتدای فعالیت خود با تشکیل کمیته ویژه آب خواستار بررسی علل و عوامل خشکی زاینده رود شد و در این راستا فعالیتهای موثری صورت گرفت.

وی به تهیه فیلمهای مستند از تاثیرات خشکی زاینده رود بر اکوسیستم استان همچنین تاثیر بر بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و آثار تاریخی توسط کمیته آب اتاق اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده بارگذاری بیش از اندازه بر روی رودخانه از جمله صدور مجوز هفت هزار حلقه چاه در کنار رودخانه مهمترین دلیل خشکی این رودخانه است .

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق اصفهان تاثیر خشک شدن این رودخانه را بر محیط زیست از جمله پرندگان و درختان برشمرد و گفت:کاهش پوشش سبز در آلوده تر شدن هوای اصفهان نقش بسزایی داشته است.

وی انتقال آب به سرشاخه های زاینده رود بر اساس دیدگاه های کارشناسی   یونسکو  را منطقی دانست و گفت:به جای اینکه آب شور خلیج فارس را با هزینه های بسیار به فلات مرکزی بیاوریم می توانیم از سرشاخه های آن که به خلیج فارس واریز می شود برای انتقال آب به فلات ایران استفاده کنیم.

حجه فروش به ذخیره شدن آب در سدهای  کارون  تنها برای تولید برق اشاره کرد و اظهار داشت: تبخیر بالای آب در پشت سد باعث کاهش ورودی آب به  کارون شده است و این در حالیست که جلگه خوزستان با استفاده از این آب می تواند تولیدات کشاورزی را گسترش دهد.

جعفر ذره بینی ، عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان فعال شدن شورای عالی آب به ریاست رییس جمهور را گامی موثر در احیا رودخانه زاینده رود دانست.

مسعود گلشیرازی ، عضو هیات رییسه اتاق اصفهان، خواستار سرمایه گذاری بخش های مختلف در پروژه های انتقال آب به زاینده رود شد و تصریح کرد: مهمترین راهکار اجرایی جاری شدن آب در زاینده رود انجام پروژه های انتقال آب به سرشاخه هاست.

وی خواستار مشارکت شهرداری اصفهان در پروژه انتقال آب از محل مالیات بر ارزش افزوده  شهر اصفهان شد.

سیدرسول رنجبران، عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان، در این جلسه خواستار برنامه ریزی و همدلی مسئولین و مردم استان در موضوع خشکی زاینده رود شد و گفت: تاثیرات ملی خشکی زاینده رود هنوز برای افکار عمومی مشخص نشده است.

وی خواستار برگزاری جلسه مشترک هیات نمایندگان اتاق اصفهان با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی راهکارهای اجرای احیای زاینده رود شد و افزود : آگاه سازی مدیران کشور از تاثیرات خشکی زاینده رود بر محیط زیست و اقتصاد استان می تواند نقش مهمی در بازنگری در تعدیل  سیاست های قبلی داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تخصصی شدن تشکل های غیر دولتی شد و گفت:تخصصی شدن هر تشکل به توانمندتر شدن آن در رسیدگی به مسایل هر بخش کمک می کند و در این راستا تشکیل خانه  صنعت،خانه معدن،خانه کشاورزی و غیره می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

جعفر برکتین، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان در این جلسه خواستار مشارکت بخش خصوصی و همکاری با بخش دولتی و قانون گذاری برای احیای رودخانه زاینده رود شد.

نظر دادن بسته است.