آخرین خبرها
اجرای قانون راه اصلی احیای زاینده رود است

اجرای قانون راه اصلی احیای زاینده رود است

اصفهان – خبرگزاری مهر: یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه اجرای قانون راه اصلی احیاء زاینده رود است، گفت: اگر آب کم است که باید برای همگان به یک نسبت کم شود نه آنکه در بالای دست آب خود را کامل برداشت کنند و سهام داران چند هزار ساله زاینده رود به خصوص در شرق اصفهان از این نعمت بی بهره شوند.به گزارش خبرنگار مهر، همایش «مردم برای احیای زاینده رود» شب گذشته در اتاق بازرگانی اصفهان با حضور دانشگاهیان، صنوف کشاورزی، مردم و البته حضور کم رنگ مسوولان دولتی برگزار شد تا راهکار‌های احیای این «مرده رودی» که خود زنده کننده حیات و معاش چند استان دیگر شده است مورد بررسی قرار گیرد.

مهدی بصیری شامگاه روز گذشته در همایش مردم برای احیای زاینده رود در سالن همایش اتاق بازرگانی اصفهان اظهار داشت: بخش کشاورزی از سال ۱۳۹۰ وارد اتاق اصفهان شد که با تشکیل کمیته آب از سال ذکر شده تا کنون ۳۴ جلسه با تشکیلات دولتی مربوط به انجام داده‌ایم.

وی افزود: علی رغم آنکه در این جلست پی بردیم برخی مسئولان حتی موارد قانونی زاینده رود را نمی‌دانند با این حال اطلاعات کلی مجموعه به روز به یکدیگر منتقل شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه اجرای قانون راه اصلی احیای زاینده رود است، افزود: اگر آب کم است که باید برای همگان به یک نسبت کم شود نه آنکه در بالای دست آب خود را کامل برداشت کنند و سهام داران چند هزار ساله زاینده رود به خصوص در شرق اصفهان از این نعمت بی‌بهره شوند.

بصیری یادآور شد: متاسفانه کسانی که در بالا دست رودخانه چه اصفهان و یا چهار محال باشد پمپاژهای خود را با مجوز‌های دولتی گذاشته‌اند که اصلا قانونی نیست.

وی ادامه داد: خشکی زاینده رود موجب تغییرات آب و هوای مانند افزایش گرما و سرما در اصفهان شده است.

هیچ اصفهانی با انتقال آب شرب یزد مخالف نیست

مسئول کمیته آب کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی اتاق بازرگانی اصفهان اظهار داشت: هیچ شهروند اصفهانی با انتقال آب شرب به استان یزد مخالف نیست به عبارت بهتر میزان انتقال آب شرب به این استان دارای حد و استاندارد مشخص است اما با انتقال آن به صنایع این استان مخالف هستیم.

بصیری با بیان اینکه ریزش نزولات استان چهار محال و بختیاری حدود ۱۱ میلیارد متر مکعب در سال است، افزود: ما را متهم کرده اند که ۲۰۰ روستای این استان آب شرب ندارد و آب به زاینده رود وارد می شود در صورتی که وجود این رودخانه و سرازیر شدنش در طول اعصار تاریخی به سمت اصفهان چه ربطی به مشکل شما دارد.

وی تصریح کرد: هرگز با انتقال و لوله گذری آب برای شهر های استان چهار محال مخالف نبوده ایم اما برای مصارف دیگر مخالف هستیم چرا که حوضه آبریز به خطر می افتد.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تاکید کرد: خشکی منابع آبی در زیر زمین موجب فرو نشت ساختمان های اصفهان به خصوص بناهای تاریخی شده است که باید این خطر جدی گرفته شود.

وی خطاب به مسوولان استانی گفت:اگر شما در رابطه با آب اصفهان اقدام جدی کنید حتما مردم و کمیته آب اتاق بازرگانی پشتیبان شما هستند.

 تشکیل پارلمان آب ضروری است

در ادامه این همایش سید احمد خاتون آبادی استاد کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه برای حل مشکلات موجود باید در کشور پارلمان آب تشکیل شود،اظهار داشت: هیاتی از مسئولان حوضه آبریز زاینده رود باید این پارلمان را ایجاد کنند تا کاهش مصرف آب از سرشاخه تا پایاب و همچنین مصارف خانگی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: رودخانه زاینده رود همانند فرزند ۱۲ سال ای است که به اندازه وزن یک وزنه بردار سنگین وزن بر وی بار گذاشته ایم.

خاتون آبادی با انتقاد از عدم ایجاد آمایش سرزمینی در توسعه کشور، ادامه داد: کسانی که در فکر اخذ تسهیلات برای توسعه فولاد در استان یزد هستند از کار خود پشیمان می شوند چرا که دیگر آبی برای آنها وجود ندارد.

وی گفت: باغ کاری در استان بالا دست نیز سرنوشت خوشی نخواهد داشت چرا که تا کنون چاههای آب آنها بر پایه سوبسید برق و انرژی مجانی کار می کند که با واقعی شدن نرخ آن این اقدام هم متوقف می گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه سخنان با بیان اینکه زاینده رود نماد فرهنگ اصفهان است، افزود: خشکی این رودخانه به دلیل خشکسالی نیست بلکه به دلیل سوء مدیریت و برداشت های تکه تکه از آن است.

خاتون آبادی با انتقاد از نحوه سد سازی در کشور گفت: ایجاد ۶۲ سد در آذربایجان اکوسیستم این منطقه را بهم زده که متاسفانه ۱۱ سد دیگر در مناطق کردستان در حال احداث است.

وی یادآور شد: مدیرت انتقال آب باید جامع باشد که تمامی مسائل هیدرولیکی و اقتصاد همگان را به طور مساوی تامین کند.

خاتون آبادی با انتقاد از اینکه خود تحصیل کردگان دانشگاهی مقصر بروز این مشکلات هستند،گفت: هفتاد درصد فولاد کشور در استان اصفهان تولید می شود که صرفا برای رشد تولید ناخالص ملی کشور مفید است و فقط برای اصفهانی ها آلایندگی به همراه دارد.

اصفهانی ها چوب بی عدالتی دولت قبلی را می خورند

همچنین محمود اسلامیان عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی در این همایش  خطاب به دولتمردان گفت: حق مردم اصفهان که در طول جنگ آن همه رشادت از خود برای حفظ آب و خاک نشان دادند این نبود و نیست.

وی با بیان اینکه مردم اصفهان چوب بی عدالتی دولت گذشته را می خورند، افزود: بار ها گفته ایم وقتی یک رودخانه بین دو کشور وجود دارد یک پروتکل برای مدیریت آن موجود دارد حال چگونه است که مدیریت زاینده رود آن هم در داخل یک کشور در دهه گذشته تقسیم شد!؟.

اسلامیان ادامه داد: برای وضعیت فعلی زاینده رود و شهرمان باید بییشتر از گذشته حساسیت نشان دهیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*