آخرین خبرها
استان اصفهان سرمایه گریز شده است

استان اصفهان سرمایه گریز شده است

خبرگزاری مهر: استاندار اصفهان در ابتدای این جلسه گفت: استان اصفهان در جذب سرمایه نه تنها جایگاه خوبی ندارد بلکه سرمایه گریز شده است و این در حالیست سایر استان ها در جذب سرمایه موفق تر عمل کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نهمین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، موانع و راهکارها  توسعه سرمایه گذاری استان بررسی شد.

در این جلسه رسول زرگرپور اظهار داشت: در ابتدای پذیرش مسوولیت خواستار آسیب شناسی از مسایل و مشکلات سرمایه گذاری در استان شدم که اتاق با توجه به اجتماع سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بهترین مکان برای بررسی این آسیب ها بود .

رییس شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان اصفهان افزود: اتاق با تشکیل کارگروه ویژه و برگزاری جلسات کارشناسی متعدد به بررسی موانع جذب سرمایه در استان پرداخت و آسیب شناسی لازم از ابعاد مختلف سرمایه گذاری انجام شد که ۱۵ بند به عنوان موانع جذب سرمایه گذاری و ۶۰ راهکار پیشنهادی و دستگاه های اجرایی مسوول نیز تعیین شد و همچنین مصوبات در قالب راهبردهای افزایش سرمایه گذاری در دو بخش استانی و ملی مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: بسیاری از موانع یک شبه به وجود نیامده که یک شبه برطرف شود نیازمند زمان برای حل این مسایل هستیم.

استاندار اصفهان اظهار داشت: در مرحله اول موانع سرمایه گذاری را برطرف کنیم و در مرحله دوم سرمایه گذاری در استان را تسهیل کنیم و سرمایه گریزی استان را به جذب سرمایه تبدیل کنیم .

زرگرپور در ادامه سخنان خود نقش اتاق بازرگانی در سرمایه گذاری و توسعه صادرات استان را نقش اول برشمرد و گفت: اتاق می تواند موانع را بهتر از بخش های دولتی شناسایی کند و راهکارهای اجرایی آن مطرح کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار افزایش مصارف بانک ها در استان اصفهان شد و گفت: سالانه بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان منابع در استان توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری  جذب می شود ولی تنها ۲۰ درصد آن در استان مصرف می شود .

استاندار اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله فرهنگ جذب توریست در استان اشاره کرد و گفت: در ابتدا باید فرهنگ پذیرش توریست در اصفهان نهادینه شود تا گردشگران از اصفهان خاطرات خوبی در ذهن داشته باشند.

وی تاکید کرد: اصفهان به شدت نیازمند فرهنگ تعامل و همکاری با گردشگران است و در این راستا باید همه بخش های اهم از دولتی و خصوصی با کمک مردم  این فرهنگ را ایجاد کنند.

زرگرپور اظهار داشت: استان اصفهان جزو معدود استان هاست که هم میراث فرهنگی هم صنایع دستی و هم گردشگری را با هم دارد.

استاندار اصفهان پس از بررسی مسایل و مشکلات صدور کارت بازرگانی خواستار ارایه راه حل ۴۸ ساعته توسط معاونت برنامه ریزی استانداری در این زمینه شد.

خسرو کسائیان، رییس اتاق اصفهان در این جلسه افزود: در راستای شناسایی موانع سرمایه گذاری استان در  بندهای پیشنهادی عمده ترین موارد با تشکیل جلسات متعدد کارشناسی مطرح شده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل کمیسیون گردشگری اتاق اصفهان اشاره کرد و گفت: در نشست اتاق های بازرگانی منطقه چهار شامل اصفهان، کاشان ، یزد، یاسوج، شیراز و شهرکرد بر تقویت صنعت گردشگری پنج استان منطقه چهار تاکید شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سخت گیری سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در تایید اهلیت متقاضی کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت: جهت صدور و تمدید کارت بازرگانی اهلیت شخص متقاضی شامل حقیقی و حقوقی و تجاری بودن محل متقاضی به عهده اتاق بازرگانی و تعاون است ولی شاهد سخت گیری سازمان در این زمینه می باشیم .

مظفر انصاری، رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اصفهان در این جلسه اظهار داشت: سخت گیری اخیر به دلیل شرایط اقتصادی کشور در بازگشت ارز صادرات به کشور اتخاذ شده است.

وی اقدامات سازمان در موضوع متقاضیان کارت بازرگانی که بایست سه سال اظهارنامه مالیاتی ارایه کنند و اهلیت آنان مشخص شود را برابر بخش نامه سازمان متبوع خود  دانست و گفت: برخی از استان ها این بخش نامه را اجرا نمی کنند.

مجتبی دهاقین، دبیر کمیسیون مشترک بانک های استان اصفهان در این جلسه گفت: مدت بازپرداخت تسهیلات بانکی بخش صنعت متناسب با عمر مفید ماشین آلات خریداری شده تقسیط می شود .

مصطفی رناسی،عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان و مدعو جلسه خواستار محاسبه نرخ سود بانکی بر اساس ماتریس با پارامتر های مشخص شد و گفت: این نرخ می تواند بر اساس میزان اشتغال ایجاد شده ، میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی به دولت، افزایش فروش ، لیست بیمه تامین اجتماعی و زمان بهره برداری تنظیم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود علت سرمایه گریزی استان اصفهان را سخت گیری مضاعف دستگاه های اجرایی استان عنوان کرد و گفت: با وجود یکسان بودن قانون برای همه سایر استان ها برای فعالیت های اقتصادی قانون را تسهیل تر می سازند.

مصطفی متین راد، عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان و مدعو جلسه خواستار اجرای واقعی بسته سیاسی بانک مرکزی به بانک ها در اختصاص تسهیلات به بخش های تولیدی، بازرگانی و کشاورزی شد و افزود: متاسفانه همه بانک ها سیاست گذاری بانک مرکزی را اجرا نمی کنند .

مصطفی حجه فروش،عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان و مدعو جلسه  از ظرفیت نیروی انسانی متخصص استان در تقویت گردشگری سلامت خبر داد و اظهار داشت: به روز شدن تجهیزات پزشکی می تواند زمینه جذب گردشگران سلامت را فراهم سازد.

جمشید تقسیمی، مدیر آموزش و پژوهش اتاق اصفهان و مدعو جلسه در این جلسه هزینه تسهیلات بانکی را یکی از مهمترین عوامل کاهش قدرت رقابت واحدهای تولیدی ایران در بازارهای جهانی برشمرد.

محمدرضا کیانی، عضو شورای گفتگو خواستار تشکیل دبیرخانه فعال در حوزه گردشگری استان شد و افزود: این دبیرخانه با رصد وضعیت گردشگری و موانع و مشکلات می تواند راهکارهای کاربردی را به سرعت اجرایی کند.

سید اسماعیل محمودی، دبیرکل اتاق اصفهان خواستار نگاه نرم افزاری و سخت افزاری به توسعه صنعت گردشگری در استان شد و گفت: کارگروه گردشگری در حوزه عمرانی استانداری تعریف شده و بهتر است که این کارگروه با همکاری  معاونت برنامه ریزی مسایل نرم افزاری گردشگری استان را دنبال کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل فعالان اقتصادی در دریافت کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت: افرادی که کارت بازرگانی دریافت می کنند و درصورت سو استفاده احتمالی باید برابر ضوابط و مقررات قانونی به تخلفشان رسیدگی شود و نبایست به خاطر جلوگیری از تخلف های بسیار ناچیز احتمالی در اصفهان شرایط سخت گیرانه تری برای دریافت کارت ایجاد کرد.

محمودی از کاهش ۸۰ درصدی صدور کارت بازرگانی اتاق اصفهان به دلیل سخت گیری اخیر اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون شناسایی اهلیت متقاضی کارت به عهده اتاق بازرگانی و تعاون است.

رضا خیامیان، دیگر عضو مدعو شورای گفتگو و عضو هیات موسس منطقه ویژه اقتصادی شهرضا در این جلسه گفت: منطقه مذکور می تواند زمینه توسعه سرمایه گذاری استان را در بخش پایین دست پتروشیمی فراهم سازد و تسریع در عملیاتی شدن این پروژه می تواند به موفقیت آن کمک کند.

جعفر لطفی، مسوول دبیرخانه شورای گفتگو در این جلسه موارد باقی مانده از موانع و راهکارهای کارشناسی شده به جلسه مطرح کرد.

نظر دادن بسته است.