آخرین خبرها
اصفهانی ها در حسرت بنزین پاک شهر خودشان/ تضاد اظهارات استاندار و فرآورده های نفتی

اصفهانی ها در حسرت بنزین پاک شهر خودشان/ تضاد اظهارات استاندار و فرآورده های نفتی

اصفهان – خبرگزاری مهر: مردم تهران مدت هاست که از سوخت پاک تولید شده در پالایشگاه اصفهان استفاده می کنند ولی به گفته استاندار اصفهانی ها همچنان در حسرت بنزین پاک تولید شده در شهر خودشان هستند البته این در حالی است که مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان اصفهان می گوید هر نوع بنزینی را که پالایشگاه تولید کند در استان توزیع می کنیم و مابقی را به استان های دیگر ارسال می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، اصفهان یکی از آلوده‌ترین شهرهای کشور است و ۷۰ درصد این آلودگی‌ها به تردد خودروهای بنزین سوزی برمی‌گردد که به دلیل استفاده از بنزین نامرغوب آلاینده‌های زیادی را به هوای اصفهان وارد می‌کنند.

اصفهان با بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت، ۲۰ هزار اثر تاریخی و چندین هزار هکتار فضای سبز قربانی آلاینده های زیست محیطی دارد و جالب اینجاست که به گفته استاندار اصفهان و برخی دیگر از مسئولان مدیریت شهری پالایشگاه اصفهان تنها تولید کننده بنزین پاک کشور است در حالی که قطره ای از این بنزین علی رغم تمام آلایندگی هایی که در اصفهان ایجاد کرده است چرخ هیچ خودرویی را در این شهر نمی چرخاند.

استاندار اصفهان زمانیکه میزبان معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در شورای برنامه ریزی استان اصفهان بود سخن از تولید بنزین یورو ۴ در اصفهان به میان آورد و با انتقاد از عدم توزیع آن در اصفهان، گفت: جالب است که بنزین یورو ۴ در اصفهان تولید می‌شود ولی در این استان مصرف نمی‌شود؛ در حالی که آسیب‌های زیست محیطی و مسائل مختلف این تولیدات به اصفهان ضربه می‌زند و کسی هزینه‌های این مشکلات و مسائل را پرداخت نمی‌کند.

حال آنکه مردم تهران بیش از یک سال و دو ماه است که از سوخت پاک تولید شده در پالایشگاه اصفهان استفاده می کنند و اصفهانی ها همچنان در حسرت بنزین پاک تولید شده در شهر خودشان هستند.

در این میان محمد صادق حاجیان، کارشناس امور فنی پالایشگاه اصفهان به تولید روزانه ۳ میلیون لیتر بنزین پاک در پالایشگاه اصفهان اشاره می کند و ادامه می دهد: پالایشگاه اصفهان تنها پالایشگاهی است که تاکنون توانسته است بنزین پاک نزدیک به استاندارد بنزین یورو ۴ را در کشور تولید کند.

پالایشگاه فقط مسئول تولید است نه توزیع

وی که معتقد است پالایشگاه فقط مسئول تولید بنزین است و برنامه ریزی برای توزیع آن توسط شرکت پخش فرآورده های نفتی صورت می گیرد، می گوید: پالایشگاه اصفهان از زمانی که به بخش خصوصی واگذار شده است نفت خام را از دولت خریداری می کند و بعد از تبدیل آن به ۵ فرآورده دیگر از جمله بنزین ، فرآورده ها را مجددا به دولت می فروشد.

کارشناس امور فنی پالایشگاه اصفهان برخلاف استاندار اصفهان اعتقاد دارد هنوز پای تولید بنزین یورو۴ به پالایشگاه اصفهان باز نشده است چه برسد به اینکه این سوخت در تهران یا دیگر استانها بخواهد توزیع شود و با این توضیح، ادامه می دهد: برخلاف برخی اخبار ارایه شده مبنی بر تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه اصفهان هنوز این بنزین تولید نشده است و در حال حاضر برخی بنزین پاک را به نام بنزین یورو ۴ معرفی می کنند.

وی که تحریم ها را مهم ترین عامل عدم تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه اصفهان عنوان می کند ، ادامه می دهد: چنانچه برنامه ریزی های صورت گرفته به درستی دنبال شود در آینده‌ای نزدیک با خرید فاکتورهای مورد نیاز بنزین یورو ۴ را در پالایشگاه اصفهان تولید خواهیم کرد.

حاجیان در ادامه با اشاره به تحویل روزانه ۳ میلیون لیتر بنزین پاک به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اصفهان می گوید: حال نمی دانیم که این سوخت تولید شده به کدام استان ها داده می شود و به چه صورت توزیع می شود.

مازاد بنزین اصفهان به تهران ارسال می شود

اما در این میان حسین کرد، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان اصفهان از توزیع تمام سوخت ارایه شده به این شرکت در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری اشاره می کند و ادامه می دهد: در حال حاضر در استان اصفهان ۲۲۲ جایگاه سوخت بنزین وجود دارد که روزانه ۵ میلیون لیتر بنزین توسط یک هزار و ۲۳۳ خودروی نفتکش به این جایگاه ها عرضه می شود.

وی به ارسال ۶۰۰ هزار لیتر بنزین به صورت روزانه به استان چهارمحال و بختیاری اشاره می کند و ادامه می دهد: هر نوع بنزینی که به شرکت فرآورده های نفتی استان اصفهان ارایه شود به صورت کامل توزیع می شود.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا بنزین پاک تولید شده در پالایشگاه اصفهان در استان اصفهان توزیع می شود و یا اینکه این نوع بنزین فقط به تهران ارسال می شود، گفت: ما به اندازه نیاز خود هر نوع بنزینی را که پالایشگاه تولید کند و در اختیار شرکت تولید و پخش فرآروده های نفتی قرار دهد را در استان توزیع می کنیم و مابقی را از طریق لوله به استان های تهران و چهار محال و بختیاری ارسال می کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*