آخرین خبرها
افزایش دو درصدی بیکاری اصفهان از میانگین کشوری /وزیر کار آیین نامه قانونی مشاغل مستمر را اجرایی کند

افزایش دو درصدی بیکاری اصفهان از میانگین کشوری /وزیر کار آیین نامه قانونی مشاغل مستمر را اجرایی کند

اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان گفت: جامعه کار و تولید استان در سال جاری با افزایش معضل عدم امنیت شغلی،سوء استفاده از نیروی کار و بیکاری بالاتر ازمیانگین کشوری مواجه شده است.احمدرضا معینی در گفتگو با مهر اظهار داشت: جامعه کارگری استان همواره از حامیان اصلی نظام اسلامی بوده اند و شرکت آنان در راهپیمایی اخیر ۲۲ بهمن و سایر مناسبت ها مصداق این سخن است.

وی با اشاره به صنعتی بودن استان اصفهان افزود: بیشتر کارگران استان در حیطه صنایع به کار مشغولند که به دلیل مشکلات تامین مواد اولیه،تحریم ،بهره های کلان بانکی ،اصلاح ساختارهایی تولیدی بنگاه های اقتصادی در سال جاری دچار مشکلات شغلی زیادی از جمله بیکاری فزاینده شده اند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان ادامه داد: براساس اعلام شخص استاندار رقم بیکاری در استان  اصفهان دو درصد بیش از میانگین کشوری است که این امر موید مشکلات یاد شده در صنایع استان و کشور است.

معینی از بررسی هفت پرونده در روز در خصوص اختلافات کارگری و کارفرمایی در سه هیات تشخیص و حل اختلاف استان خبر داد و گفت:عدم امنیت شغلی در جامعه کار و تولید استان موجب بروز این امر شده است.

 رواج سوء استفاده از نیروی کار در استان

وی با انتقاد از سوء استفاده شرکت ها از نیروی کار ادامه داد: عمده شرکت های خدماتی از کارگران به طور یک ماهه یا دوماهه تحت عناوین کار آموزی استفاده کرده و آنها را از کار اخراج و دسته ای دیگر را به کار مشغول می کنند که این عمل خلاف قانون است.

این عضو شورای عالی کار تاکید کرد: تبصره دو از ماده هفت قانون کار در راستای حل این معضل به صراحت ماهیت مشاغل مستمر و دایم را با مشاغل فصلی در راستای احقاق حق کارگران آن مشخص کرده است اما به این قانون اصلا عمل نمی شود.

معینی با بیان مثالی گفت: یک شرکت خدماتی که ۱۷ سال فعالیت دارد قطعا وجود و کار در آن ماهیتی مسمتر دارد ومعنایی ندارد که مدت اشتغال کارگران آن همچون مشاغل فصلی مانند بنایی منظور شود.

وی بیان داشت: وزارت کار،رفاه و تعاون اجتماعی باید ظرف شش ماه آیین نامه اجرایی در خصوص رفع این مشکل تدوین کند.

کشاورزی صنعتی باید جایگزین نوع سنتی شود

در بخش دیگری از سخنان خود گفت: صنعت در استان اصفهان دیگر قدرت سابق را ندارد و باید در راستای افزایش اشتغال کشاورزی سنتی به سمت صنعتی شدن تغییر جهت دهد.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان گفت: نباید فراموش کرد که احیای زاینده رود موجب زنده شدن کشاورزی تاریخی و قطع وابستگی به واردات محصولات کشاورزی از خارج خواهد کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*