آخرین خبرها
انجمن مددکاری امام زمان(عج)

انجمن مددکاری امام زمان(عج)

انجمن مددکاری امام زمان(عج)با سابقه ای بیش از چهل سال یکی از قدیمی ترین خیریه های اصفهان را بیشتر بشناسیم. آری از مرز چهل سال می گذرد که وجدان آگاه و بیدار جمعی از خیراندیشان جامعه مذهبی اصفهان فکر و اندیشه آنان را بر امری خطیر رهنمائی کرد تا دست به کاری زنند که اگر پدری به هر جهت و به هر صورت دستش از دنیا کوتاه شد و پشتوانه مادی و اقتصادی برای زن و فرزندان خود نداشت نیازمندیهایشان را در حد توان بر آورده ساخته نگذارند هیچ یک از آنها دست نیاز پیش کسی دراز نمایند با این فکر و با این نظر قدم پیش گذاشته و آنچه امروز مورد مشاهده همه کسانی است که بخواهند ببینند چه شده و چه کرده اند موسسه ای بنیاد نهادند که فعلاً ۱۲۰۰۰ نفر خانواده تحت نظارت و کمک رسانی قرار دارند.

بله از روزی که این جمع خیر اندیش جامعه مذهبی اصفهان به فکر افتاده نگذارند چهره های معصوم اطفال یتیم و خانواده‌های محروم از وجود پدر، آزردگی روحی را که زندگی در روحیه آنها پدید آورد از پایشان درآورد، چهل سال می گذرد. در آن روزها خانواده های پدر از دست داده و نور چشمان یتیمشان چشم به راهی دوخته بودند که انتهایی بر آن نبود. تمام وجودشان لبریز از انتظار بود که تمام شئونات زندگی، نبود پدر را احساس می کردند. مادران در فکر تهیه قوت لایموت بودند که فرزندان دلبند خود را از مرگ نجات دهند و فرزندان دور مانده از محبت پدری چشم به چهره مادری دوخته بودند که راهی برای امرار معاشی حداقل مشاهده نمی کرد. آنها چه گناهی کرده بودند که با چنین وضعیتی مواجه گشتند؟ آیا چرخ گردون روزگار در پدید آمدن این وضعیت مقصّر است؟ آیا پدر و سرپرست بیچاره خانواده به میل خود دست از این زندگی کشیده است؟ آیا نعوذبالله خداوند منّان  بر این چنین خانواده ها غضب روا داشته است؟ بر هیچ یک از این چراها و سوالهای مشابه دیگر، پاسخ مثبتی وجود ندارد بلکه نظام هستی بر این پایه استوار بوده که هر کس در مقطعی از زمان،  کاسه عمرش لبریز شده دنیای فانی را ترک گفته و به دیار دیگری سفر نماید، پس در این حالت تکلیف چیست؟ خانواده محروم از پدر هم باید ناخواسته ترک دنیا کرده و تسلیم مرگ گردند؟‌ کدامین عقل سالم و وجدان آگاهی بر این ایده صحّه می گذارند؟ مگر فررندان امروز نباید آینده سازان جامعه فردا باشند؟ مگر چرخ صنعت فردای کشور نباید با دستان توانمند این فرزندان به چرخش درآید؟ پس برای یتیمان چه باید کرد؟ آیا نشستن و دور ماندن از فکر این قشر جامعه و تنها چشم به لطف خداوند دوختن چاره ساز است؟ آیا اگر هر فرد جامعه بار مسئولیت را از دوش خود خالی نموده و بر دوش دیگری محول نماید، مشکل فرزندان یتیم و مسائل فراوان اطراف آنها مرتفع می گردد؟

این سوالات و پرسشهای بی شمار دیگری را که مطرح بود، بار سنگینی از مسئولیت دینی اخلاقی و وجدانی را احساس کردند و در گروهی از خیرین و نیک اندیشان این شهر تاریخی مذهبی فکری به جنبش درآمد و آنها را به حرکت وا داشت. آنها احساس کردند که دیگر جای تامل نیست و باید راهی اندیشید که بار معضل زمین مانده، از جا کنده شده و به گذران راهی مستمر مبدل گردد. به عنوان پشتیبان این افراد خیر اندیش، روحانیون دلسوز و از خود گذشته نیز همراه شدند و رهنمودهای دینی و اخلاقی آنها هم پشتوانه ارزشمندی گردید بر راهی که نطفه آن منعقد گشته و فکر ایجاد آن شکل گرفته بود، با نشست ها و جلسات متعددی که تشکیل دادند کم کم این تفکر به عمل نزدیک شد، لذا این گروه دلسوز تصمیم گرفتند که مرکزی را ایجاد نموده و برای پاسخ گویی به نیازهای روزمره خانواده های محروم از نعمت پدر و فرزندان یتیم، پایگاه ثابتی را پدید آوردند.

logo

اجرای این عمل در مقام گفتاری و نوشتاری کاری است بسیار ساده و قابل اجرا، لیکن آنگاه که مرحله اجرا به میان آید، مشکلات،‌ سختی ها و مسائلی مطرح می گردد که اگر افراد سست اراده ای در پی آن باشند حتماً موضوع را به فراموشی سپرده و ترک خواهند نمود، لیکن این گروه خیر اندیش و دلسوز که درد را با تمام وجود احساس کرده بودند راهی جز درمان آن بر خود نمی دیدند و لذا با همتی بلند، کمر را بر مقاومت در برابر تمام سختی ها و ناملایمت محکم بسته و قدم بر راهی نهادند که سالیانی متمادی در فکر آن بودند زیرا به این باور رسیده بودند که اگر فردی شب را به صبح برساند در حالی که به فکر رفع مشکلی از فرزندان یتیم نباشد مسلمان نیست « از فرمایشات پیامبر اکرم (ص) است»

مَنْ اَصْبَحَ وَ لایَهتَمَ بِه اُمورِ المُسْلِمین فَلَیسَ بِمُسْلم

وب سایت انجمن : www.madadkari.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*