آخرین خبرها
برخورد شدید با دریافت هرگونه زیرمیزی توسط پزشکان/مردم موارد تخلف را گزارش کنند

برخورد شدید با دریافت هرگونه زیرمیزی توسط پزشکان/مردم موارد تخلف را گزارش کنند

اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با اجرای گام سوم تحول سلامت، با هرگونه دریافت های غیرقانونی توسط پزشکان متخصص تحت عنوان زیرمیزی برای بستری و جراحی، برخوردهای جدی انجام و علاوه بر اخذ جریمه مالی مجازات هایی همچون بستن مطب، اخراج از دانشگاه و عزل رئیس بیمارستان متخلف نیز درنظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا اصغری ظهر امروز در نشست مطبوعاتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیرامون آغاز اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت  در اصفهان اظهار داشت: اجرای گام نخست طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت با چند دستورالعمل ، گام دوم از ابتدای شهریور با موضوع تحول نظام بهداشت و گام سوم آن نیز از ابتدای مهرماه  با موضوع اجرای “کتاب ارزش های نسبی سلامت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۳ “آغاز شده است.

وی افزود: طرح تحول سلامت بیش از ۲۰ سال است که در دستور اجرا قرار داشت که در دولت تدبیر و امید، با توجه به احساس نیاز کشور برای بهبود موارد مرتبط با سلامتی این  اجرایی شد.

رئیس  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در شرایط تورم این طرح منابع مالی زیادی را می طلبد، تاکید کرد:  با اجرای این طرح انتظار می رود که بسیاری از مشکلات  در این زمینه کمتر شود و پرداخت مردم از جیبشان برای هزینه های سلامتی در شهرها به ۶ درصد و در روستا از ۵ به ۳ درصد می رسد.

اصغری با بیان اینکه دریافت حق واقعی به ازای خدمات توسط این  افراد موجب ارتقای کیفیت خدمات به مردم می شود، تاکید کرد: یکی از مهم ترین اهداف این طرح حذف دریافت های غیرقانونی توسط پزشکان متخصص تحت عنوان زیرمیزی است و بر این اساس از این پس هرگونه پرداخت به پزشک برای بستری و جراحی خلاف قانون است.

هرگونه رابطه مالی میان پزشک و بیمار ممنوع است

وی اضافه کرد: از این پس با همکاری بیمه در این زمینه نظارت های جدی انجام می شود و هرگونه رابطه مالی میان پزشک و بیمار در هرنوع بیمارستانی از دولتی، خصوصی و خیریه یا وابسته به  یک ارگان خاص برخورد قانونی از جمله جریمه های مالی و مجازات هایی همچون اخراج از دانشگاه و بستن مطب به دنبال دارد و حتی عزل رئیس بیمارستان متخلف نیز پیش بینی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مطابق این طرح هیچ فرد بیمه شده یا بیمه نشده نباید رقمی به پزشک بپردازد، تاکید کرد: نظارت بر این موضوع توسط ستاد نظام پزشکی انجام می شود و  مردم می توانند هرگونه تخلفی که در این زمینه از اول مهرماه انجام شده را گزارش دهند تا پول انها برگشت شود.

زایمان، ارتوپدی و اعصاب بیشترین میزان دریافتی زیرمیزی را داشته است

با بیان اینکه پیش از اجرای طرح بیشترین میزان تخلف در زمینه زیر میزی در بخش های زایمان، ارتوپدی و اعصاب بوده است، ابراز داشت: با اجرای این طرح میزان دریافتی پزشکان پس از هر عمل خوب بوده و دیگر لازم به دریافت وجه غیر قانونی نیست مگر تعداد انگشت شماری که ممکن است در این زمینه طمع بورزند.

اصغری با اشاره به اینکه پرداخت پول به پزشک به معنای دریافت خدمات بهتر نیست ، تاکید کرد:  عده اندکی باعث بدنامی دیگر پزشکان متعهد شده اند و بر این اساس با اجرای  طرح تحول سلامت و برخورد جدی با پزشکان متخلف، تقدس سایر پزشکان  نیز محفوظ  می ماند .

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد افرادی که زیرمیزی می گرفتند  دیگر این  کار را انجام نمی دهند، تاکید کرد: دلیل این  امر آن است  که اکنون میزان دریافتی آنها از زیرمیزی  نیز بیشتر است.

وی در پاسخ به سئوالی در ارتباط با کمبودهایی در بیمارستان سید الشهدا که بخشی از آن توسط رسانه ها در هفته های اخیر مورد توجه قرار گرفت، نیز بیان داشت: ضعف هایی در بیمارستان سید الشهدا وجود دارد که امیدواریم با توجه به خرید دستگاه های جدید و با تکمیل بیمارستان جدید تا بهمن ماه این مشکلات به ویژه موارد  ناشی از کوچک بودن مکان هر چه سریع تر رفع شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*