آخرین خبرها
بیش از ۵۰ درصد از مردم اصفهان در بافت فرسوده سکونت دارند/ فرصت یک ساله برای احیاء ۱۰ درصد از بافت فرسوده اصفهان

بیش از ۵۰ درصد از مردم اصفهان در بافت فرسوده سکونت دارند/ فرصت یک ساله برای احیاء ۱۰ درصد از بافت فرسوده اصفهان

اصفهان – خبرگزاری مهر: عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به سکونت بیش از ۵۰ درصد از مردم شهر اصفهان در بافت‌های فرسوده‌ مصوب و غیر مصوب این شهر اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون پنجم توسعه تنها یک سال زمان برای احیاء ۱۰ درصد از بافت فرسوده‌ اصفهان باقی است.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها خبرها حاکی از آن است که احیای بافت فرسوده به معضلی برای شهروندان ساکن در بیش از دو هزار هکتار از شهر اصفهان تبدیل شده است. معضلی که از ۴۸ سال گذشته تاکنون شناخته شده ولی هنوز راه‌حلی اساسی برای آن پیش‌بینی نشده است.

در این میان باید توجه داشته باشیم که قانون نوسازی و بهسازى بافت‌هاى فرسوده به سال ۱۳۴۵ بازمی‌گردد که بر این اساس شهرداری تهران موظف شد نسبت به بازسازی و احیای بافت فرسوده اقدام کند و پس از آن نیز این قانون در قالب ماده ۱۱۱ شهرداری‌ها قرار گرفت.اما پس از آن و با فراز و نشیب‌هایی که بر سر راه اجرای این قانون قرار گرفت بارها و بارها در بین ارگان‌های مختلف سرگردان شد و راه به جایی نبرد.

امروز و با گذشت ۴۸ سال از تصویب این قانون هنوز اقدام جدی در خصوص احیای بافت فرسوده در شهرها صورت نگرفته و ساکنان این بافت همچنان روز به روز در گل و لای آسیب‌های فرهنگی، جانی و اجتماعی این بافت غرق می‌شوند.

در این میان محمدرضا فلاح عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر به وجود بیش از ۲ هزار هکتار بافت فرسوده‌ مصوب در اصفهان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: متاسفانه هنوز بسیاری از بخش‌‌های بافت فرسوده شهر اصفهان مصوبه ندارد و به همین دلیل این بخش‌ها را به صورت بافت فرسوده‌ی مصوب نمی‌دانند و کمتر به آنها توجه دارند.

وی با اشاره به ارایه تسهیلات به ساکنان بافت فرسوده‌ی مصوب برای احیای منزل مسکونی خود، می‌افزاید: بر اساس قانون پنجم توسعه بانک‌ها موظه هستند تسهیلاتی را برای احیای بافت فرسوده‌ی مصوب به ساکنان این خانه‌ها ارایه دهند که متاسفانه در حال حاضر با توجه به دست‌اندازهای قانونی برای دریافت وام ساکنان این خانه‌ها قادر به استفاده از این تسهیلات نیز نیستند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با انتقاد از ناچیر بودن تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی شهرداری برای ساکنان بافت فرسوده برای احیای منزل خود، می‌گوید: شهرداران موظف هستند که برای ساکنان بافت فرسوده تخفیفاتی را در خصوص احیای بافت فرسوده ارایه دهند و این در حالی است که شهرداری اصفهان تنها با تخفیف ناچیزی در خصوص پرداخت عوارض ساختمان در هنگام دریافت پروانه ساخت، این طرح را اجرا می‌کند.

وی به برخی تجارب خود در شورای شهر خوراسگان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در زمانی که در شورای اسلامی شهر خوراسگان که در حال حاضر به منطقه‌ی شهرداری اصفهان تبدیل شده فعالیت داشتم با تصویب ماده قانونی جدید در شورای اسلامی این شهر میزان تخفیفات شهرداری به ساکنان بافت فرسوده را افزایش دادیم و از این رو استقبال از اجرای طرح احیای بافت فرسوده در شهر خوراسگان با استقبال زیادی روبرو شد.

فلاح که افزایش تخفیفات از سوی شهرداری برای ساکنان احیای بافت فرسوده را جزء اختیارات شهردار با عنایت به مصوبه‌ی شورای اسلامی شهر می‌داند، ادامه می‌دهد: در این راستا اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان اقداماتی را در خصوص افزایش تخفیفات به ساکنان بافت‌های فرسوده در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی به سکونت بیش از ۵۰ درصد از مردم شهر اصفهان در بافت‌های فرسوده‌ی مصوب و غیر مصوب این شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: ساکنان فرسوده با آسیب‌های جدی فقر فرهنگی و اجتماعی مواجه هستند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان که معتقد است ساکنان بافت فرسوده افراد بی بضاعتی هستند، ادامه می‌دهد: افراد ساکن در بافت فرسوده توانایی مالی برای حضور در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی را ندارند و از آنجایی که امکان ورود به این بافت‌ها برای اجرای طرح‌های فضای سبز، ایجاد مراکز فرهنگی و تفریحی وجود ندارد بیشتر مورد آسیب قرار می‌گیرند.

وی عدم توانایی در ارایه خدمات حمل و نقل عمومی به ساکنان بافت فرسوده را نیز از دیگر مشکلات ساکنان این بخش عنوان می‌کند و می‌گوید: جانوران موزی و مشکلات بهداشتی درمانی نیز در میان ساکنان بافت فرسوده‌ی شهر اصفهان به وضوح دیده می‌شود.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان راه‌اندازی قرض‌الحسنه‌ای برای ساکنان بافت فرسوده را نیز ضروری می‌داند و می‌گوید: چنانچه چنین مرکزی ایجاد شود و توانایی مالی برای ساکنان برای جابجایی موقت ایجاد شود این طرح با استقبال بیشتری مواجه خواهد بود.

وی که به فرصت یکساله در اصفهان برای احیای ۱۰ درصد از بافت فرسوده‌ی این شهر بر اساس قانون پنجم توسعه اشاره می‌کند، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه تنها یک سال زمان برای اجرای این طرح باقی است ولی همچنان اقدام قابل قبولی در این راستا صورت نگرفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*