آخرین خبرها

تحصن تاریخى اصفهان‏

از اوائل سال ۵۷ نهضت اسلامی در اصفهان شتابى بیش از پیش پیدا کرد. اربعین شهداى تبریز در مسجد حکیم اصفهان با حضور چندین هزار نفر تشکیل شد و پس از آن در خیابان هاى مرکزى شهر تظاهرات گسترده‏اى صورت گرفت و ده‌ها نفر دستگیر شدند. در خرداد ماه ۵۷ آیت‏ الله طاهرى از تبعید آزاد شد و مورد استقبال مردم از ۱۰ کیلومترى بیرون شهر تا حسین‏ آباد قرار گرفت.

روز جمعه ۶ مرداد ۵۷ انبوه نمازگزاران در مسجد مصلى حاضر شدند. خطبه ‏هاى این روز که توسط آیت‏ الله طاهرى خوانده شد در باب حکومت اسلامی و نفى حکومت شاه و اعتراض به کشتار رژیم در شهرهاى دیگر بود. بعدازظهر‌‌ همان روز به مناسبت تجلیل از شهداى مشهد و رفسنجان مراسمی در مسجد سید برگزار شد و به دنبال سخنان پرشور حجت‏ الاسلام غفارى مردم با شعار مرگ بر شاه و درود بر خمینى از مسجد به خیابان‌ها ریختند و با پلیس درگیر شدند. پس از آن ساواکی‌ها به منزل امام جمعه هجوم آورده، ایشان را دستگیر و به تهران اعزام میکنند.

مردم خبردار میشوند و در خیابان حسین ‏آباد اجتماع میکنند. خبر سریعاً به دانشگاه که نزدیک آن محل است و نیز حوزه علمیه و بازار و دیگر محله ‏هاى شهر منتقل میشود و جمعیت انبوهى شروع به تظاهرات میکند نیروهاى رژیم به روى مردم آتش میگشایند و حدود ده نفر را مجروح و یک نفر را به شهادت میرسانند. همزمان روحانیون و جمعى از مردم معترض از مدرسه صدر بازار به طرف منزل مرحوم آیت ‏الله خادمی حرکت میکنند. پس از گزارش ماوقع به ایشان قرار میشود براى اعتراض تحصن کنند. مردم بیشترى از بین راه به آنان میپیوندند و بعدازظهر روز سه‏ شنبه ۱۰ مرداد تحصن تاریخى اصفهان آغاز میشود. از گوشه و کنار شهر و حومه و از شهرهاى اطراف سیل مردم به منزل مرحوم آیت ‏الله خادمی سرازیر میشود. از فرداى شروع تحصن در منزل و کوچه‏هاى اطراف بلندگو نصب میشود. تحصن که با خواسته اولیه آزادى آیت‏ الله طاهرى برپا شده بود، سریعاً به مرکز نشر آگاهی‌ها و افشاى جنایات شاه تبدیل میشود و از سوى دیگر توسط افراد خیر، پذیرائى از اقامت ‏کنندگان تدارک دیده میشود.

آیت ‏الله خادمی

آیت ‏الله خادمی

از نکات جالب این تحصن آنکه جوانان انقلابى شبانگاهان از منزل آیت ‏الله خادمی حرکت و عملیات ایذائى گسترده‏اى بر علیه مراکز فساد اقتصادى و اخلاقى رژیم تبهکار انجام میدادند و باز به محل تحصن برمیگشتند که از جمله آن آتش زدن رستوران آمریکائی‌ها در هتل پل، به آتش کشیدن سینما شهر فرهنگ، که مرکز پخش فاسد‌ترین فیلم‌ها بود، به آتش کشیدن ده‌ها بانک و مرکز فساد و مشروبخوارى بود. از خاطرات فراموش‏ نشدنى این تحصن پیام حضرت امام (ره) از نجف به مردم اصفهان بود که به مقدار وسیعى در بین مردم پخش شد، در شب ۵ رمضان (۱۹/۵/۵۷) عوامل سرکوب رژیم با سلاحهاى آتشین به‏ محل تحصن حمله کردند، امّا مردم به مقاومت پرداختند و تا صبح چندین‏ بار حملات سازمان یافته دژخیمان را خنثى کردند و آن‌ها را به عقب راندند. نیروهاى رژیم علیرغم پرتاب مکرر گاز اشک‏آور و تیراندازى‏هاى پى‏درپى و گرفتن ۴ شهید و چندین مجروح از مردم نتوانست به محل نزدیک شود. بالاخره صبح روز ۵ رمضان جمعیت متحصن، خود تصمیم گرفت محل تحصن را ترک و در سطح شهر توزیع و از نقاط مختلف به رژیم پوسیده پهلوى ضربه بزند. عصر این‏روز در اصفهان حکومت نظامی برقرار شد با برقرارى حکومت نظامی که براى اولین‏ بار انجام میگرفت عمر دوره عوام ‏فریبى رژیم آمریکائى شاه به‏ سر آمد و مبارزات مردم وارد مرحله نوین گردید. واقعه شب روز ۵ رمضان مجموعاً ۱۰ شهید و حدود ۱۰۰ مجروح تقدیم انقلاب کرد.

نظر دادن بسته است.