آخرین خبرها
تعطیلی کامل ۱۰درصد و تعطیلی مقطعی ۵۰درصد از صنایع اصفهان/ برچسب برخورداری مانند چوبی بالای سر استان است

تعطیلی کامل ۱۰درصد و تعطیلی مقطعی ۵۰درصد از صنایع اصفهان/ برچسب برخورداری مانند چوبی بالای سر استان است

اصفهان – خبرگزاری مهر: استاندار اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان با توجه به دارا بودن بیشترین صنعت کشور بیشترین مشکلات صنایع را نیز دارد،‌ گفت: بر اساس نتایج به دست آمده از این جلسات ۱۰ درصد از صنایع استان اصفهان به صورت کامل متوقف شده است و ۵۰ درصد از صنایع نیز بین ۲۵ تا ۷۵ درصد ظرفیت خودشان را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، رسول زرگرپور شب گذشته در شورای برنامه‌ریزی استانداری اصفهان که با حضور معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی رئیس جمهور و تمام مسئولان بالا رتبه استان اصفهان برگزار شد با بیان اینکه استان اصفهان با مساحت ۱۰۷ هزار کیلومتر ۷ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت:  ۳۰ درصد از مساحت استان اصفهان اراضی بیابانی و جمعیت استان در ۷۰ درصد از مساحت آن زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به افزایش جمعیت استان اصفهان نیز گفت: بر اساس آخرین سرشماری جمعیت استان اصفهان در اسفند ماه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده است که سومین استان اصفهان به لحاظ جمعیتی است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان با دارا بودن ۱۰۶ شهر دارای بیشترین شهر در کشور است، افزود: بیش از ۸ هزار و ۶۲۰ واحد صنعتی و ۷۶ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح استان اصفهان وجود دارد که ۱۵ درصد از ارزش افزوده‌ صنایع کشور را تامین می‌کند و رتبه اول صنعتی کشور است.

۲۵۰ هزار نفر در واحدهای صنعتی استان اصفهان فعال هستند

وی ارزش سرمایه‌گذاری های استان اصفهان را ۲۴۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و بیان داشت: ۲۵۰ هزار نفر در این مراکز فعال هستند و این میزان اشتغال را برای مردم استان اصفهان و دیگر استان‌های همجوار ایجاد کرده است.

زرگرپور با اشاره به تولید ۷۰ درصد از فولاد و تولید و فراوری ۵۰ درصد از طلای کشور در استان اصفهان گفت: همچنین استان اصفهان در تولیدات سیمان، سنگ،‌فرش ماشینی،‌مرغ و شیر دارای رتبه برتر کشور است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت ۶۵۰ معدن در سطح استان اصفهان گفت: بیش از ۸ هزار نفر در معادن استان اصفهان فعال هستند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه ۲٫۴ درصد از اراضی کشاورزی کشور در استان اصفهان وجود دارد، ادامه داد: کشاورزان استان اصفهان با استفاده از علوم جدید بیش از ۲٫۶ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کنند.

وی با اشار ه به خارج شدن ۱۰۰ هزار هکتار از ۴۰۰ هزار اراضی کشاورزی استان اصفهان از چرخه تولید بیان داشت: به دلیل خشکسالی این میزان زمین کشاورزی ۸۰ هزار خانواده کشاورز در استان اصفهان برای تامین معیشت خود دچار مشکل شده‌اند که این مساله مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زیادی را برای استان به وجود آورده است.

زرگرپور با بیان اینکه ۵ دانشگاه ملی در استان اصفهان فعالیت می‌کند، اظهار داشت: علاوه بر این دانشگاه ها ۱۵۰ واحد آموزش عالی سطح مناسب نیز در استان اصفهان وجود دارد که ۳۲۰ هزار دانشجو در این دانشگاه ها تحصیل می‌کنند.

وی  با بیان اینکه ۱۰ درصد از شرکت های دانش بنیان کشور در استان اصفهان قرار دارد، ادامه داد: هدفگذاری این شرکت ۵ هزار شرکت است که تاکنون ۳۰۰ شرکت در این بخش در استان فعال هستند.

استاندار اصفهان با اشاره به وجود ۲۰ هزار اثر تاریخی پر ارزش در استان اصفهان گفت: همچنین یک هزار و ۶۴۶ اثر ثبت شده ملی و ۴ اثر ثبت شده در یونسکو در استان اصفهان وجود دارد و استان دارای رتبه نخست تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده است.

تعطیلی کامل ۱۰ درصد و تعطیلی مقطعی ۵۰ درصد از صنایع در استان اصفهان

وی با بیان اینکه استان اصفهان با توجه به دارا بودن بیشترین صنعت کشور بیشترین مشکلات صنایع را نیز دارد،‌  به برخی از نتایج به دست آمده در شورای عالی اشتعال استان طی ۹ ماه گذشته اشاره کرد و افزود: بر اساس نتایج به دست آمده از این جلسات ۱۰ درصد از صنایع استان اصفهان به صورت کامل متوقف شده است و ۵۰ درصد از صنایع نیز بین ۲۵ تا ۷۵ درصد ظرفیت خودشان را از دست داده‌اند.

زرگر پور با بیان اینکه پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها تنها راه نجات صنایع و جلوگیری از رکود اقتصادی استان اصفهان است ادامه داد: تسهلات خوبی برای صنایع مصوب می شود ولی متاسفانه این تسهیلات با مبلغ بسیار کمتر و در بازه زمانی طولانی‌تری برای پرداخت به بانک ها ابلاغ می‌شود.

ابلاغ مدت دار مصوبات ارایه تسهیلات به بانک‌ها اقتصاد استان را متضرر کرده است

وی با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده برای صنایع استان اصفهان در سال گذشته یک هزار و ۳۰۰  میلیارد تومان در نظر گرفته ۳۰۰شده بود،‌افزود: ولی به دلیل عدم همکاری بانک های استان و اختلالی که در سیستم بانکی استان اصفهان ایجاد شده بود تنها یک چهارم از این تسهیلات توسط صنایع استان جذب شده است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه صنایه استان اصفهان به شدت نیازمند تسهیلات بانک ها هستند،‌افزود: بازه زمانی ۱۰ روزه میزان واقعی تسهیلات به بانک ها ابلاغ شود تا مشکلات اشتغال و صنایع استان مرتفع شود.

وی در ادامه در خصوص اعتبارات فرهنگی نیز بیان داشت: در دولت قبل در سال های ۹۰ و ۹۱ اعتبارات گسترده‌ای را برای بش فرهنگی اختصاص دادند هر چند که در محل خود مصرف نشد ولی استان ها به ویژه استان اصفهان آمادگی دارد که با ابلاغ اعتبارات فرهنگی جدید مسایل و مشکلات فرهنگی استان را مرتفع کنند.

زرگرپور ادامه داد: خبرها حاکی از آن است که در سال جاری که به نام سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده است اعتبارات کمی نسبت به سال های گذشته در نظر گرفته شده است که این امر نیز باید مورد توجه ویژه در خصوص تخصیص اعتبارات صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از فعالیت‌های حمل و نقلی و تولیدات کشور در استان اصفهان انجام می‌شود ولی هزینه‌ی ملی این فعالیت ها به استان پرداخت نمی‌شود،‌ بیان داشت: شریان اصلی حمل و نقلی کشور استان اصفهان است که در این راستا حدود ۳۷۴ میلیون تن بار در شریان‌های استان عبور می‌کند که این میزان ۷٫۵ برابر بار استان اصفهان است ولی دولت هزینه‌ای در این راستا به استان پرداخت نمی‌کند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ میلیون تن فولاد،‌۹ میلیون تن سیمان و ۱۱ میلیون لیتر روزانه بنزین کشور در استان اصفهان تولید می‌شود،‌افزود: این در حالی است که تنها ۳۰ درصد از این تولیدات در استان مصرف می‌شود و ۷۰ درصد برای دیگر استان‌ها ارسال می‌گردد.

وی افزود: تمام هزینه‌های زیست محیطی و بخش اعظم حمل و نقل این تولیدات در استان اصفهان انجام می‌گیرد و هیچ هزینه ملی برای جبران آن به استان تعلق نمی گیرد.

برچسب برخورداری چوب بالای سر اصفهان است

زرگرپور در ادامه برچسب برخوردار بودن اصفهان را به مانند چوبی بر روی سر استان دانست و افزود: حدود ۳۰ سال است که به دلیل دید محروم بودن و محرومیت زدایی مبالغ زیادی از اعتباروی ات دولتی برای برخی از استان های کشور در نظر گرفه می شود و اسان های برخوردار روز به روز از استان های غیر برخوردار در زمینه پیشرفت فاصله میگیرند و ضروری است که مسئولان توجه داشته باشند که این استان ها پس از ۳۰ سال امروز باید برخوردار شده باشند.

وی بازسازی شبکه آب و فاضلاب شهر اصفهان را یکی از ضروریات مهم این شهر دانست و افزود: شبکه فاضلاب اصفهان در سال ۴۸ راه اندازی شده است و در حال حاضر با فرسودگی دست و پنجه نرم می کند و اعتباری از سوی دولت برای ترمیم این شبکه برای استان در نظر گرفته نشده است.

استاندار اصفهان اصلی ترین مشکل استان اصفهان را معضل زیست محیطی و به ویژه آب عنوان کرد و افزود: امروزه برای استقبال از مهمانان باید به جای اینکه اصفهان را شهر گنبدهای فیروزه‌ای معرفی کنیم آن را شهر گنبدهای لاجوردی بشناسانیم که بر اثر آلودگی هوا به این شکل درآمده است.

وی به افزایش نرخ بیماری های سرطان و ام اس در استان اصفهان نیز اشاره کرد و بیان داشت:  دلیل عمده افرایش این بیماری‌ها آلودگی هواست که ناشی از فعالیت دو نیروگاه با ورود ۵۰۰ میلیون لیتر گوگرد به هوای اصفهان است.

زرگرپور با بیان اینکه اثرات آلودگی هوا در افراد تا سه نسل آینده دیده خواهد شد،‌ادامه داد: در این راستا طرح پالایش هوای اصفهان آماده شده است که برای اجرای آن نیاز به اعتبارات ملی هستیم.

وی در ادامه به مشکل خشکی رودخانه زاینده رود و اثرات اجتماعی و زیست محیطی آن اشاره کرد و بیان داشت: همه می دانیم که احیای دایم رودخانه زاینده رود امکان پذیر است ولی نیاز به عزم جدی،‌اعتبارات و مدیریت قوی دارد که مات مقدمات این امر را فراهم کرده‌ایم و نیازمند حمایت‌های مالی دولت هستیم.

استاندار اصفهان در خصوص رفع مشکلات کشاورزان شرق اصفهان نیز بیان داشت: اعتباراتی که در پایان سال ۹۲ برای این کشاورزان در نظر گرفته شده بود  ۲۱۰ میلیارد تومان بود که تاکنون ۶۰ میلیارد تومان از آن پرداخت شده است و از دولت می‌خواهیم که میزان باقی مانده را نیز برای کشاورزان پرداخت کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*