آخرین خبرها
دین یهود

دین یهود

پس از فتح بابل، در سال ۵۳۸ قبل از میلاد و پایان اسارت قوم یهود، عده‌ای به وطن بازگشتند و برخی در بابل ماندند و به شغل تجارت پرداختند. بین سالهای ۵۳۵ تا ۵۲۴ قبل از میلاد مهاجرتهای بزرگی از جنوب بابل به شوش و اهواز و پاسارگاد و اکباتان صورت گرفت و چون پادشاه ایران پیوسته از قوم یهود طرفداری می‌کرد این قوم بیشتر در نزدیکی‌های مقرّ حکومت شاهان ایران مانند استان فارس، استان همدان و حوالی تخت جمشید که در دوران هخامنشیان پایتخت ایران بوده زندگی می‌نمودند، و به احتمال قوی یهودیان اصفهان نیز از همین مناطق به اصفهان آمده‌اند.

ابن حوقل می‌نویسد «اصفهان اصلی در همین محلّی که به نام یهودیه شهرت دارد، قرار گرفته بود و یهودیان به هنگام خروج از سرزمین خود مقداری از آب و خاک شهر خود را همراه داشتند تا محلی را که از نظر آب و هوا و خاک شباهتی به سرزمین خود داشته باشد جهت سکونت انتخاب نمایند و در محل یهودیه اصفهان فرود آمدند و محلی را به نام اشگهان برگزیدند. اشگهان واژه عبری است و به معنای «در اینجامی‌نشینیم».

شاید‌ «اشکاوند» که در مشرق اصفهان واقع است تغییریافته همین واژه باشد. منطقه‌ای که یهودیان در آن مستقر شدند به «یهودیه» یا «دارالیهود» معرف گردید. از قرن پنجم هجری به نام «جویباره» یا «جوباره» تغییر نام یافت. از قدیم‌ترین مدارک باستان‌شناسی که دالِّ بر قدمت ورود یهودیان به منطقه اصفهان است، زیارتگاه «استرخاتون» در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان، واقع در آبادی پیر بکران می‌باشد. یهودیان این قبرستان و زیارتگاه را زیارتگاه «سارابت آشر» می‌گویند.

 کنیسه‌های کلیمیان اصفهان:

امروزه اصفهان دارای ۲۱ کنیسه و زیارتگاه می‌باشد که در نقاط مختلف شهر پراکنده است.

زیرا از ابتدای دوران پهلوی یهودیان آزادی بیشتری پیدا کردند و در همه مناطق اصفهان می‌توانستند سکونت اختیار کرده و شغل داشته باشند.

از میان ۲۱ کنیسه یهودیان، ۱۶ کنیسه آن در جویباره، ۲ کنیسه در محلّه دردشت، یک کنیسه در کوچه گلبهار، یک کنیسه در دبیرستان اتّحاد و یک کنیسه هم در چهارراه فلسطین قرار دارد.

یهودیان غیر از قبرستان معروف استراخاتون در پیربکران قبرستان دیگری نیز در ۵ کیلومتری مشرق اصفهان دارند که در دهکده‌ای به نام «گرکون» از محلاّت قهّاب واقع شده و قبرستان نیز به همین نام است.

نظر دادن بسته است.