آخرین خبرها
رشد نگران کننده بیماری سرطان در خمینی شهر/ افزایش ۱۰ برابری داروهای بیماران خاص در سال جاری

رشد نگران کننده بیماری سرطان در خمینی شهر/ افزایش ۱۰ برابری داروهای بیماران خاص در سال جاری

مدیرعامل انجمن خیریه بقیه الله الاعظم بیماریهای خاص خمینی شهر گفت: بیماری سرطان در شهرستان خمینی شهر رشد نگران کننده و بی‌سابقه‌ای یافته است.حجت الاسلام امید حسنی در گفتگو با مهر با بیان اینکه سرطان تا ۱۰ سال آینده اولین عامل مرگ میر در جهان خواهد بود، اظهارداشت: رشد بیماری سرطان در شهرستان خمینی شهر بی‌سابقه و نگران کننده است زیرا برای نمونه در سال جاری میزان مراجعات و تشکیل پرونده بیماران سرطانی در این خیریه در هر روز به یک نفر رسیده است.

وی افزود: معتقدیم آمار بیماران سرطانی شهرستان از رقم ذکر شده بیشتر است چرا که تعدادی از بیماران خاص به طور مستقیم به مراکز درمانی همانند بیمارستان سیدالشهدای (ع) اصفهان مراجعه می‌کنند که از وجود همه آن‌ها اطلاعات دقیقی نداریم.

مدیرعامل انجمن خیریه بقیه الله الاعظم بیماری‌های خاص خمینی شهر ادامه داد: سرطان سینه رایج‌ترین سرطان در خمینی شهر شناخته شده و پس از آن سرطان پروستات و خون در جایگاه بعدی هستند.

آلایندگی صنایع و تغذیه نامناسب عامل افزایش سرطان

حسنی یادآور شد: بر اساس گزارشات مراکزتحقیقاتی آلودگی هوا، امواج پارازیت، رفتارهای تغذیه‌ای نامناسب و استفاده از فست فود‌ها، مواد نگه دارنده شیمیایی در غذا‌ها عامل اصلی شیوع سرطان‌ها در استان شناخته شده است.

وی با اشاره به مجاورت خمینی شهر با کلان شهر اصفهان گفت: آلایندگی صنایع سنگین اطراف این دو شهر از یک سو و غیر استاندارد بودن بنزین از سوی دیگر عامل موثری در بروز بیماری‌های صعب العلاج شده است.

این کار‌شناس با تاکید بر اینکه دولت باید اقدام جدی در جهت حذف آلایندگی صنایع در استان اصفهان انجام دهد، ادامه داد: پسماندهای فاضلاب‌های صنایع عامل افزایش بیماری (ام – اس) در شهرستان‌هایی همانند لنجان شده است.

هزینه‌های درمانی بیماران خاص کمر شکن است

حسنی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بی‌توجهی دولت سابق به اعطای هزینه‌های درمانی به بیماران خاص گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت داروهای بیماران سرطانی ۱۰ برابر شده به عبارت بهتر اگر هر بیمار شش میلیون تومان در ماه هزینه دارو داشته باشد در یک دوره شش ماهه درمان ۳۶ میلیون تومان صرف معالجه وی خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به آنکه اکثر مبتلایان به بیماری‌های خاص در خمینی شهر و استان اکثرا افراد بی‌بضاعت جامعه هستند و صرف این هزینه‌ها برای آن‌ها کمر شکن است دولت وظیفه دارد کاهش قیمت اقلام دارویی این افراد را به طور جدی در اولویت برنامه‌های درمانی خود قرار دهد.

مدیرعامل انجمن خیریه بقیه الله الاعظم بیماری‌های خاص خمینی شهر ادامه داد: البته اعتقاد داریم که پرداختن به این امر به تنهایی برای دولت سنگین است و باید تشکل‌های خیریه از طریق کمک‌های مردمی در موضوع بهداشت و درمان وارد شوند اما با این حال شواهد حاکی از آن است که بخش دولتی سابق بیش از حد در وظیفه‌های خود کوتاهی کرده است.

حسنی با تاکید برشعار «پیشگیری بهتر از درمان است» گفت: به شهروندان نیز توصیه می‌کنیم که همانگونه که سر سال منازل خود را خانه تکانی می‌کنند در موردن بدن خود نیز آزمایشات لازم را انجام دهند تا از وجود احتمالی غدد سرطان زا مطلع شده تا درمانشان نیز در شرایط بهتری انجام شود.

فرهنگ اهدای عضو رشد خوبی یافته است

وی در ادامه با بیان اینکه یاری رساندن به بیماران کلیوی از دیگر وظایف این خیریه است، اظهار داشت: این دسته بیماران به نسبت بیماران سرطانی مورد توجه کمتری در جامعه قرار گرفته‌اند.

این فعال در امور خیریه شهرستان افزود: از زمان تاسیس این خیریه در سال ۱۳۷۷ چهار دستگاه دیالیز را به ۱۶ دستگاه در بیمارستان‌ها خمینی شهر رسانده‌ایم.

حسنی از اهدای ۲۰ کلیه از ابتدای سال جاری در شهرستان خبر داد و گفت: فروش اعضای بدن به دلایل گوناگون را امر نامطلوبی می‌دانم اما خوشبختانه در سال‌های اخیر فرهنگ اهدای عضو افراد مرگ مغزی در جامعه رشد خوبی یافته است.

خمینی شهر با کمبود خیریه‌های درمانی مواجه است

وی از افتتاح مرکز خیریه شیمی درمانی خمینی شهر در ماه اخیر خبر داد و اظهار داشت: مذهبی بودن این شهرستان پتانسیل بسیار خوبی برای کمک‌های مردمی بوجود آورده است که باید این ظرفیت را با فرهنگ سازی رسانه‌ها و مبلغان مذهبی در مسیرهای بهتری همچون بحث‌های درمانی قرار داد.

این مبلغ مذهبی با تاکید بر اینکه خیریه‌های درمانی در شهرستان متناسب با جمعیت ۳۰۰ هزار نفری آن نیست، بیان داشت: تعداد ۱۴۲ خیریه در شهرستان وجود دارد که به طور سنتی به کمک‌های صدقه وار به نیازمندان می‌پردازند و همچنین هر ساله شاهد خرج مبالغ زیادی برای نهار و شام محرم هستیم که با توجیه بهتر مردم در هیئت‌های مذهبی و جهت دهی آن می‌توانیم این خلاء را رفع کنیم.

حجت الاسلم حسنی یادآور شد: بر اساس تجربیاتم اذعان می‌کنم در صورت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی افراد زیادی هستند که کمک به ساخت بیمارستان‌های خیریه را جزو اولویت‌های زندگی خود تلقی می‌کنند.

درمان بیماران خاص بدون شفاف سازی آماری محال است

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ارتقای نحوه درمان بیماران خاص گفت: یکی از معضلات موجود در سال‌های اخیر پنهانکاری وعدم ارایه آمار‌های دقیق از بیماران خاص در کشور بوده است که تا در این امر شفاف سازی صورت نگیرد امیدی به برنامه ریزی درمانی هم نباید داشته باشیم.

مدیرعامل انجمن خیریه بقیه الله الاعظم بیماری‌های خاص خمینی شهر افزود: یکی از کارهای اساسی دولت در این زمینه نیز باید برطرف نمودن بوروکراسی‌های اداری باشد به این معنا که برای ورود یک دستگاه دیالیزبه کشور که خرید آن هم به عهده خیرین بوده است نباید این همه موانع اداری وجود داشته باشد.

نظر دادن بسته است.