آخرین خبرها
رکود بازار سنگ اصفهان در سال جاری

رکود بازار سنگ اصفهان در سال جاری

اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس انجمن سنگ استان اصفهان گفت: بازار صادرات سنگ استان در سال جاری دچار رکود شد.

رضا احمدی در گفتگو با مهر، در خصوص وضعیت بازار سنگ استان در سال جاری اظهار داشت: افزایش میزان مالیات و هزینه های دولت و آثار نامطلوب هدفمندی یارانه ها عامل اصلی وجود این امر شده است.

وی مقصد عمده صادرات سنگ اصفهان را کشور های حاشیه خلیج فارس عنوان کرد و گفت: فعالان صنعت سنگ اصفهان هنوز با مشکلات مالی در فروش سنگ های فرآوری خود مثل مسدود شدن حساب های ناشی از تحریم های بانکی مواجه هستند.

رئیس انجمن سنگ استان ادامه داد: هزینه ها و کرایه کشتی رانی پس از وقوع تحریم ها به نحو سرسام آوری افزایش یافته که این امر از عوامل کاهش صادرات سنگ به اروپا و سایر نقاط جهان شد.

احمدی با بیان اینکه ۵۰ درصد فرآوری سنگ تزیینی در این استان انجام می شود،گفت: معتقدم (۵۰) کارخانه سنگبری برای کل استان کافی است اما در حال حاضر دو هزار واحد سنگبری فعالیت می کنند که به نوعی این ازدحام تاثیرات کاری منفی برای آنها دارد.

وی با اشاره به کاهش فروش سنگ تولیدی اصفهان در سایر استان های کشور، ادامه داد: افزایش هزینه های حمل و نقل کوپ های خام به اصفهان باعث شده که فرآوری سنگ در کارخانجات استانهایی همانند خراسان که خود دارای معادن است به صرفه تر باشد.

این کارشناس صنعت سنگ با انتقاد از افزایش پنج درصدی حقوق دولتی بر سنگ خام معادن گفت: این عمل غیر منطقی نیز در سال جاری بر مشکلات معدن داران و به تبع آن کارخانجات سنگ افزوده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*