آخرین خبرها
زاینده رود خشک کشاورزان را ورشکست کرد/ پرنده‌های مهاجر هم با اصفهان بی آب قهر کرده‌اند

زاینده رود خشک کشاورزان را ورشکست کرد/ پرنده‌های مهاجر هم با اصفهان بی آب قهر کرده‌اند

خشک شدن زاینده رود موضوع زنگ انشاء کودکانی است که هر یک به نوعی از رئیس جمهور تقاضا دارند تا تدبیری برای بازگشایی زاینده رود کند برخی ورشکستگی پدران خود و برخی با دعوت از رئیس جمهور و خانواده‌اش خواسته‌اند تا به اصفهان بیاید و حال و هوای این روزهای اصفهان را ببیند.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع زاینده رود و درخواست از رئیس دولت تدبیر و امید برای احیای این رودخانه مسئله‌ای است که این روزها فکر تمام اصفهانی‌ها از کودک و جوان گرفته تا بزرگ‌سال را به خود مشغول کرده است.

اما این مسئله در ناحیه ۴ اصفهان موضوع انشاء کودکانی شد که غالبا پدرانشان کشاورز هستند؛ موضوع انشاء “نامه به رئیس جمهور و درخواست آنها از رئیس دولت است”.

آری نامه‌ای که کودکان سال تحصیلی ۹۳-۹۲ را با آن آغاز کردند در مهرماه زمانی که از تعطیلات تابستانه به مدرسه رفتند دست به قلم شدند تا با تمام وجود نخستین نامه‌های دوران زندگی خود را برای رئیس جمهور بنویسند نامه‌هایی که البته تاکنون به دست رئیس جمهور نرسیده است.

کودک یکی از همین مدارس بود که به خبرنگار مهر می‌گفت در مهرماه به رئیس جمهور نامه نوشتم و  هنوز که هنوز است خبری از جواب نامه‌ام نشده است.

آری این دانش‌آموزان اصفهانی که غالبا در کلاس سوم و یا چهارم ابتدایی مشغول به تحصیل هستند هر یک با رویاهای کودکانه خود از رئیس جمهور خواسته اند تا زاینده رود را احیا کند.

از بی‌آبی شهرمان آلوده شده، اصفهانی‌ها مریض شده‌اند، توریستها دیگر به شهر ما نمی‌آیند، پرنده‌های مهاجر هم با اصفهان بی آب قهر کرده‌اند، مردم شهر ما دلمرده و افسرده شده‌اند، اصفهان نصف جهان است اگر زاینده رود باشد کل جهان می‌شود و … اینها جملات کودکانه‌ای است که می‌خواهند بگویند.

یکی از این دانش آموزان در نامه خود به رئیس جمهور نوشته است: وقتی آب زاینده رود در اصفهان جاری بود پرندگان مهاجر به شهر ما می‌آمدند، توریستها زیاد بودند طبیعت زیبایی داشتیم، هوا پاک بود و آلوده نبود، ولی حالا هوا آلوده و حتی نفس کشیدن هم سخت است.

او در ادامه نامه خود به رئیس جمهور آورده است: وقتی آب زاینده رود نباشد اصفهان نصف جهان است و وقتی آب زاینده رود باشد اصفهان کل جهان است و با  خشکی زاینده رود کشاورزان درآمد مالی ندارند.

علی شجاعی دانش آموز کلاس سوم است او نیز در نامه خود خطاب به رئیس جمهور آورده است وقتی زاینده رود آب داشت بیماری کمتر بود و آثار باستانی ترک نمی‌خورد و گل و گیاه بیشتر داشتیم و توریست‌های بیشتری به اصفهان سفر می‌کردند لطفا آب زاینده رود را برگردانید.

دانش آموز یکی از مدارس دخترانه نیز خطاب به رئیس جمهور آورده است دل ما برای زاینده رود تنگ شده است و گل و گیاه در اصفهان خشک ماهی های زاینده رود کشته شدن و دیگر قایق سواران کار نمی‌کنند و پرندگان مهاجر به اصفهان نمی‌آیند.

هادی از دیگر دانش آموزان کلاس سومی است که خطاب به رئیس جمهور نوشت: ریاست محترم جمهوری ، جناب آقای دکتر روحانی: من از شما می‌خواهم که آب زاینده رود را باز گردانید تا مردم شهر سر حال شوند. من پدرم فوت کرده است این روزها به من و مادرم کمتر حقوق می‌دهند از شما می‌خواهم که حقوق ما را به اندازه قبل بدهید و از شما می‌خواهم که یک ایکس باکس به من بدهید.

فاطمه خواجویی دانش آموز کلاس پنجم است که در نامه خود به رئیس جمهور آورده است: سلام به شما ریاست محترم من یکی از شهروندهای اصفهان هستم و از شما درخواست‌هایی دارم که بر روی کاغذ ذکر می‌کنم. اول از شما می‌خواهم که آب زاینده رود را باز کنید تا توریستها به شهر ما که به قول بعضی ها نصف جهان است بیایند. دوم این که پرنده‌ها دوباره مثل همیشه به شهر ما بازگردند و سوم اینکه آثار تاریخی شهر که در اثر خشکسالی در حال تخریب است دوباره به شکل همیشگی خود بازگردد و چهارم اینکه برای تفریح در کنار زاینده رود برویم و پنجم کسانی که قایق دارند بیایند و درآمدی داشته باشند و کسانی که با ماهی گیری پول در می‌آوردند بیایند و ماهی بگیرند و هفتم اینکه هوای اصفهان خنک تر شود و هشتم بیماری‌ها کم شود و کسانی که نمی‌توانند به شمال و جنوب بروند به زاینده رود بیایید و لذت ببرند و دهم کشاورزی رونق یابد.

محمد شریفیان هم دانش آموز کلاس سوم است او از دکتر روحانی خواسته تا پس از بازگشایی زاینده رود با خانواده به اصفهان بیایید تا ببیند اصفهان چگونه رونق گرفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*