آخرین خبرها
زخمه صداهای ناهنجار بر تن فرسوده چهلستون نشست

زخمه صداهای ناهنجار بر تن فرسوده چهلستون نشست

اصفهان – خبرگزاری مهر: مقارن با روز گردشگری، مسئولانی میراث فرهنگی در اقدامی عجیب مراسم این روز را در کاخ چهلستون برگزار کردند؛ آن هم در شرایطی که صداهای ناهنجار تن فرتوت این بنای تاریخی را می لرزاند.

به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته دوستداران میراث فرهنگی در عمارت چهلستون گرد هم آمدند و مراسم ویژه این روز درست در مقابل این عمارت شکوهمند عصر صفوی برگزار شد آن هم در حالیکه صحن بیرونی این کاخ که ستون های معروف این عمارت در آن قرار دارند پذیرای تریبونِ برگزاری مراسم و صداهای ناهنجار بود.

نکته عجیبب اینکه در حالی که به گفته مجری مراسم نواختن مارش های مختلف گروه نظامی به دلیل پیشگیری از آسیب به این عمارت، با فاصله زیاد از این عمارت برنامه ریزی شده بود اما درست در زیر حیاط بیرونی این کاخ صداهای بسیار بلند  ناشی از نواختن ساز توسط گروه های موسیقی چندین نفره، آوازخوانی حمید قربانی و پخش کلیپ از دو تلویزیون LED راشاهد بودیم و همه اینها در حالی  اتفاق می افتاد که چشم برخی مهمانان این مراسم مدام سقف نم داده این عمارت و نمای تعمیر نشده کاخ را با تاسف می نگریست و سوالاتی در ذهن افراد درباره شعارهای اداره میراث فرهنگی استان درباره تاثیر صدا و نورهای فلش بر بناهای تاریخی در اذهان نقش می بست.

رسول زرگرپور استاندار اصفهان در ارتباط با دستور به قطع موسیقی در میانه این مراسم برای آسیب نرسیدن به چهلستون اظهار داشت: من دیدم صدا خیلی زیاد و آزار دهنده بود و هر لحظه احتمال داشت به بنای تاریخی چهلستون لطمه وارد آید، لذا از فردی که در کنارم بود خواستم تا از مسئول صوت بخواهد صدا را کم کنند.

وی افزود: البته مسئول صوت به تصور اینکه باید برنامه را قطع کند، کلا دستگاه های صوتی را خاموش کرد.

همچنین شهرام امیری کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به عنوان یک کارشناس میراث فرهنگی معتقدم که بهتر بود اجرای موسیقی نیز همانند رزم نوازی خارج از فضای کاخ موزه صورت بپذیرد که از هرگونه آسیب احتمالی بر این ابنیه جلوگیری شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که مسئول برگزاری این آیین مجمع گردشگری اصفهان بوده است ما مسئولیتی نسبت به روند برگزاری آن نداریم ولی از قبل در خصوص نحوه قرار گیری دکور و نحوه پخش موسیقی در این مکان تذکرات لازم را داده بودیم.

 سفر به اصفهان بر هر گردشگر خارجی واجب است

از جمله بخش های این مراسم تقدیر استاندار اصفهان از دو گردشگر خارجی به نمایندگی از دیگر  گردشگران بود.

یکی از این گردشگران با اشاره به اینکه ۳۹ سال پیش به بندرعباس سفر کرده است، درباره سفر کنونی خود به اصفهان گفت: امسال برای اولین بار اصفهان را دیدم و در این شهر سفری شگفت انگیز را تجربه کردم، فکر می کنم سفر به اصفهان برای هر گردشگری در دنیا واجب است.

پذیرایی مهمانان مراسم با دم نوش های سنتی

از جمله بخش های ویژه این مراسم پذیرایی مهمانان با دم نوش چای با طعم های مختلف زعفرانی، تمشک آبی، بهارنارنج، وانیل، زنجبیل، گل گاوزبان، چای ترش، چای سبز و جنسینگ، بادرنجبویه، چای سبز وسیب ترش، چای سبز و نعناع، چپی سبز و آلوئه ورا و موارد این چنینی به منظور احیای فرهنگ نوشیدنی های ایرانی بود.

همچنین نوازش موسیقی های مختلف انقلابی و قدیمی گروه مارش، اجرای موسیقی سنتی ایرانی، اجرای زنده دو سرود توسط حمید قربانی از بخش های ویژه مراسم روز گردشگری در اصفهان بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*