آخرین خبرها
سامانه هوشمند تاکسی در اصفهان راه اندازی می شود/مسافران اصفهانی دیگر پول نمی دهند

سامانه هوشمند تاکسی در اصفهان راه اندازی می شود/مسافران اصفهانی دیگر پول نمی دهند

اصفهان – خبرگزاری مهر: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از راه اندازی سامانه هوشمند تاکسی در اصفهان برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی نوریان پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری مربوط به پروژه سامانه هوشمند تاکسی در اصفهان با اشاره به اینکه ایجاد شهر الکترونیک یکی از سیاست های کلان شهرهای کشور محسوب می شود، اظهار داشت: در جلسه ماهانه کلان شهرهای کشور، اصفهان به عنوان شهر پایلوت برای ایجاد شهر الکترونیک انتخاب شد تا پس از به ثمر رسیدن تجارب آن به شهرهای دیگر منتقل شود.taxi esfahan

وی افزود: در راستای رسیدن به این هدف گام‌های مختلفی مانند پرداخت عوارض سالیانه از طریق سیستم الکترونیک و ورود به سامانه شهرداری برای درخواست پروانه‌های ساختمان از طریق سیستم الکترونیک انجام شده و در حوزه حمل و نقل نیز این امر در حال گسترش روزافزون است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان تاکید کرد: از چهار سال پیش سیاستهای الکترونیک در حوزه حمل و نقل آغاز و طرح کارت بلیط نیز برای نخستین بار در کشور، در اصفهان اجرایی شد.

وی با بیان اینکه سیستم های الکترونیکی به سرعت در کشور قابل گسترش است، تصریح کرد: از ویژگی های این سامانه هوشمند حذف مشکل پول خرد از چرخه پرداخت کرایه، کمک به سلامت و بهدشات تاکسیران و مسافر با حذف پول، کاهش زمان پرداخت کرایه، کاهش اختلاف میان تاکسیران و مسافر در ارتباط با هزینه، محاسبه دقیق کرایه توسط جی پی اس و سرعت سنج خودرو، کاهش مصرف سوخت و استهلاک خودرو، جمع آوری اطلاعات و آمار دقیق از تعداد مسافر هر محدوده، انجام برخی امور بانکی از طریق سامانه داخل تاکسی و موارد دیگر است.

نوریان با اشاره به اینکه روزانه  ۲۴ هزار تاکسی در سطح شهر تردد می کنند، بیان کرد: باید شهروندان این مسئله را بپذیرند که نمی توان از سیستم های مکانیکی و سنتی در شهری در حال پیشرفت استفاده کرد و باید استفاده از این گونه سیستم ها را بیش از گذشته رواج دهیم و این فرهنگ را در کشور نهادینه کنیم.

‌ مردم استفاده از سامانه هوشمند تاکسی را از رانندگان درخواست کنند

وی با تاکید بر اینکه لازم است مردم از رانندگان تاکسی استفاده از این سیستم را طلب کنند، اضافه کرد: حمل و نقل پس از غذا، پوشاک و مسکن چهارمین مورد سبد کالای خانواده است و بر این اساس با راه اندازی این پروژه قصد داریم که با مطمئن ترین سیستم و ارزان ترین قیمت مسافران را جا به جا کنیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان درباره محاسبه کرایه از طریق این سیستم تصریح کرد: به جای استفاده از کورس که برای مسافران و رانندگان مشکلاتی داشت با این سیستم زمان و مسافت توسط سامانه بررسی می شود تا هر دو گروه از این مسئله راضی باشند.

وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا تاکسی یک کالای لوکس محسوب می شود و جزو سیستم حمل و نقل عمومی نیست، ابراز داشت: در دنیا تاکسی ها تک مقصد هستند و زمانی که مسافر را سوار می کنند تا انتهای مسیری که مایل است وی را می برند و حتی یک شهروند می تواند با یک تاکسی تمام کارهای روزمره خود را انجام دهد.

نوریان اضافه کرد: راه‌اندازی این سامانه می تواند گامی در این راستا باشد تا آرامش اطمینان در مسافر ایجاد شود که به مقصد می رسد و برای راننده نیز این رضایت به وجود آید که هزینه ها عادلانه سنجیده می شود.

نظر دادن بسته است.