آخرین خبرها
طرح های جایگزین بهشت آباد جبران حق آبه زاینده رود را منتفی می کند

طرح های جایگزین بهشت آباد جبران حق آبه زاینده رود را منتفی می کند

اصفهان – خبرگزاری مهر: مسئول کمیته آب شورای شهر اصفهان گفت: طرح های جایگزین که به جای طرح مصوبِ اجرای تونل مطرح می شود آنچنان غیر اجرایی و دور از ذهن است که عملا موضوع انتقال آب و جبران برداشت های غیرسهمیه ای و حق آبه ای زاینده رود را منتفی می سازد.

به گزارش خبرنگار مهر، فتح الله معین پیش از ظهر امروز در جلسه علنی شورای شهر اصفهان، با تشکر از اقدامات انجام شده در خصوص تعیین نیازمندی های روستاها و مناطق شهری، اظهار داشت: این نیازمندی ها عمدتا بین روستاها مشترک بوده و به تدریج و با توجه به اعتبارات تخصیصی به استان مورد اقدام قرار می گیرد بنابراین باید گفت موضوعی که زندگی و رونق اقتصادی و ایجاد فضای کسب و کار و معیشت مردم را در استان به شدت تهدید می کند، قطع آب زاینده رود است.

وی در ادامه افزود: کمبود آب سبب می شود که بخش زیادی از فعالیت های اقتصادی استان اصفهان را از توجیه اقتصادی خارج کرده و موجب بروز مشکلات متعدد برای مردم استان شود.

این عضو شورای شهر اصفهان تصریح داشت: سوال اساسی این است که چگونه طرحی که توسط مهندسان مشاور داخلی و حداقل چهار شرکت مهندس مشاور اروپایی مورد مطالعه و تایید قرار گرفته و توسط دفتر فنی وزارت نیرو و نیز مورد تایید و تصویب قرار گرفته و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون های تخصصی مجلس و مرکز پژوهش های مجلس نیز مورد تصویب قرار گرفته و برای اجرای آن اعتبار ملی در نظر گرفته شده و تخصیص یافته و با اجازه مجلس برای اجرای آن اوراق مشارکت فروخته ، پیمانکار تعیین و تجهیز کارگاه شده و عملیات اجرائی آن در حال انجام بوده متوقف شده است.

وی با بیان اینکه حوزه انتخابی قریب به اتفاق نمایندگان استان با موضوع جریان آب در رودخانه زاینده رود مرتبط است، بیان داشت: چگونه است نمایندگان محترم استان تاکنون نسبت به برگشت این طرح به مجرای قانونی خود موفق نبوده اند.

معین تصریح داشت: این کار نیازمند پیگیری مستمر و تعامل دائمی است تا هم در کمیسیون ها و در صحن علنی مجلس و هم در وزارتخانه های مربوطه در خصوص اجرای آن تردیدی به وجود نیاید.

وی ادامه داد: طرح های جایگزین که به جای طرح مصوبِ اجرای تونل مطرح می شود آنچنان غیر اجرائی و دور از ذهن است که عملا موضوع انتقال آب و جبران برداشت های غیرسهمیه ای و حق آبه ای زاینده رود را منتفی می سازد.

مسئول کمیته آب شورای شهر اصفهان با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا پمپاژ حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به ارتفاع ۷۰۰ متر انجام نشده است، گفت: عملا در این بحران کمبود انرژی آنچنان بهای تمام شده آب افزایش می یابد که انجام این طرح در بلند مدت غیرممکن خواهد بود.

وی همچنین افزود: عبور سه خط لوله انتقال آب از منتهی الیه غرب استان چهارمحال و بختیاری به شرق آن از اراضی مسکونی و کشاورزی و کوهستانی بسیار دور از ذهن و تقریبا غیرممکن است.

معین اظهار داشت: انتظار می رود نمایندگان استان با انجام هر نوع تعامل و رایزنی ممکن پیگیر انجام این امر حیاتی در استان باشند و بار دیگر امید به زندگی و آینده را به استان برگردانند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*