آخرین خبرها
فاجعه‌ اکولوژیستی طی پنج سال آینده در اصفهان اتفاق می‌افتد

فاجعه‌ اکولوژیستی طی پنج سال آینده در اصفهان اتفاق می‌افتد

اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی ایجاد شده در استان و اثرات آن بر روی گونه‌های جانوری و گیاهی طی ۵ سال آینده فاجعه‌ اکولوژیستی در استان اصفهان اتفاق می‌افتد.

حسین مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه خشکسالی‌های اخیر در سطح کشور و به ویژه استان اصفهان ناشی از تغییر اقلیم سرزمینی است، اظهار داشت: تغییر اقلیم طی سال‌های گذشته در استان اصفهان تاثیرات سوء‌ای را بر روی منابع آبی، وضعیت دمایی و حیات وحش استان اصفهان گذاشته است.

وی با بیان اینکه روند تغییرات اقلیمی در استان اصفهان به سمت منفی و بدتر شدن در حال پیشروی است، افزود: خشک شدن رودخانه زاینده رود که ناشی از این تغییرات است بزرگترین ضربه را به اکوسیستم اصفهان وارد کرده است.

نابودی هزاران گونه‌ جلبک‌ها، ماهی‌ها و پرندگان در اصفهان

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان کاهش ذخیره‌ ژنتیکی استان را نیز یکی دیگر از پیامدهای تغییرات اقلیمی در استان اصفهان عنوان کرد و افزود: با توجه به خشک شدن زاینده رود که ناشی از تغییرات اقلیمی است هزاران گونه‌ی جلبک‌ها، ماهی‌ها و پرندگان نیز از بین رفتند و این امر باعث کاهش شدید ذخیره‌های ژنتیک منطقه شده است.

وی با بیان اینکه کاهش ذخیره‌های ژنتیکی اثرات سوء اقتصادی را نیز به همراه دارد، افزود: تا قبل از خشک شدن زاینده رود و به دنبال آن تالاب گاوخونی به لحاظ تنوع زیستی شکارهای زیادی در این بخش از رودخانه زاینده رود اتفاق می‌افتاد که در حال حاضر شکار در این منطقه به صفر رسیده است.

مرادی با بیان اینکه تاثیرات ناشی از خشک شدن تالاب گاوخونی نه تنها بر روی استان اصفهان بلکه بر روی دیگر نقاط کشور مشاهده خواهد شد، افزود: برای مثال تعداد زیادی از پرنده‌هایی که از سیبری به تالاب گاوخونی و از آنجا به آفریقا می‌رفتند با توجه به خشکی تالاب مسیر خود را تغییر داده و دیگر به ایران سفر نمی‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به کاهش بارندگی در مناطق حفاظت شده و با بارندگی بی موقع در این مناطق اظهار داشت: بسیاری از گونه‌های گیاهی در مناطق حفاظت شده‌ محیط زیست استان اصفهان با توجه به تغییرات اقلیمی از بین رفته که به دنبال آن گونه‌های گیاهی خوش خوراک برای حیات وحش اصفهان را از دست دادیم.

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان به افزایش طول دوره‌ی رشد گیاهان در نقاط مختلف استان اصفهان اشاره کرد و افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی ایجاد شده بهار زودرس و زمستان دیر رس به وجود آمده که به دنبال این روند زمان بیداری گیاهان افزایش یافته و به آب بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مراتع استان اصفهان به لحاظ گونه‌های گیاهی دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند، ادامه داد: عدم دوام برخی از گونه‌های گیاهی در برابر تغییرات اقلیمی موجب انقراض این گونه ها و رشد و پرورش گونه های مقاوم به خشکی شده است.

تا ۲ سال آینده گرد و غبار در اصفهان شدت می‌گیرد

مرادی ایجاد گرد و غبار را یکی دیگر از پیامدهای تغییرات اقلیمی در استان اصفهان دانست و افزود: با توجه به نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات صورت گرفته تا ۲ سال دیگر گرد و غبار شدید اصفهان را فراخواهد گرفت.

وی افزود: با ورود گرد و غبار به بخش‌های مختلف و به ویژه به مراتع استان صفهان این پدیده پوششی را بر روی گیاهان خوش خوراک مراتع ایجاد خواهد کرد که موجب مرگ آنها می‌شود و به دنبال آن گونه‌های جانوری نیز که از این گیاهان تغذیه می‌کنند نابود خواهند شد.

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان نابودی گونه‌های یوزپلنگ آسیایی در عباس آباد، پلنگ موجود در شرق اصفهان، آهو ، میش وحشی، کل و بز را با توجه به تغییرات اقلیمی طی ۵ سال آینده را دور از انتظار ندانست و افزود: باید توجه داشته باشیم که طی ۵ سال گذشته در کشور و به ویژه در استان اصفهان شاهد فاجعه‌ی اکولوژیستی خواهیم بود.

وی با اشاره به نابودی گونه‌های پرندگان در استان اصفهان با توجه به تغییرات اقلیمی نیز گفت: در حال حاضر گونه‌ی پرنده‌های وحشی و به ویژه شاهین و عقاب به دلیل عدم تامین منابع غذایی‌شان در حال انقراض است.

مرادی ادامه داد: برخی از پرندگان مانند زاغ بور، دلیچه و دیگر پرندگان حشره‌خوار نیز که از حشرات موجود بر روی گیاهان با طراوت تغذیه می‌کنند بر اثر تغییرات اقلیمی و تغییر گونه‌های گیاهی و عدم توان‌شان در تامین غذای خود تحت فشار تغییرات زیست محیطی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه بحث گرد و غبار در حال حاضر مهم‌ترین مشکل پیش روی اصفهان به لحاظ زیست محیطی است، افزود: در این راستا ضروری است که مسئولان مدیریت تطبیقی را در دستور کار قرار دهند و کمتر به آسمان چشم بدوزند.

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه مسئولان نباید منتظر راه‌اندازی تونل بهشت آباد بمانند، اظهار داشت: مسئولان باید خود را با شرایط موجود سازگار کنند و برنامه‌ریزی خود را در راستای جلوگیری از نابودی محیط زیست موجود و حفظ آن قرار دهند.

افزایش چشمگیر شکار قاچاق در استان

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر شکار قاچاق با افزایش چشمگیری روبرو بوده است، افزود: در این راستا مسئولان باید از صدور پروانه شکارجلوگیری کنند و سیاست‌های خود را در راستای حفظ منابع موجود سوق دهند.

مرادی با بیان اینکه از ورود دام به مراتع باید جلوگیری شود، افزود: مراتع استان پاسخگوی نیاز حیات وحش نیست بنابراین نباید پروانه ورود دام به مراتع صادر شود.

وی در ادامه با اشاره به فرسایش روز افزون خاک در مراتع استان اصفهان نیز گفت: در این راستا باید درب تمام معادنی که رد مناطق حفاظت شده‌ی محیط زیست فعالیت می‌کنند، بسته شوند.

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه مسئولان باید بدانند که ارزش ذخیره‌ی ژنتیکی محیط زیست بسی مهم‌تر از وضعیت اقتصادی است، افزود: باید در نظر داشته باشیم که چنانچه گونه‌ای گیاهی و جانوری از بین برود سال‌ها نیاز است که دوباره این گونه را برگردانیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*