آخرین خبرها
قلمدان سازی

قلمدان سازی

پژوهشهای محققین برای اینکه به پدیده‌ای به نام قلمدان در ایران باستان پی ببرند. راه به جائی نبرده است. و از وجود این هنر در ادوار قبل از اسلام اطلاعی در دست نیست.
با ظهور اسلام، استفاده از قلمدان برای کارهای تحریری معمول گشت و در مدرسه‌ها، مکتب خانه‌ها و مراجع دیوانی مورد استفاده قرار گرفت.
در دوره سلجوقیان براثر حمایتی که از شعراء و نویسندگان و دبیران به عمل آمد، هنر قلمدان سازی پیشرفت بسیار کرد. این پیشرفت و ترقّی تا عصر تیموریان ادامه داشت.
بررسی‌های انجام شده بیانگر این مطلب است. در عصر صفویه که خوشنویسی به ‌‌نهایت ترقی و تعالی رسید هنر قلمدان سازی نیز به اوج رسید و قلمدان‌های ساخته شده در این عصر از گرانبها‌ترین و نفیس‌ترین میراث‌های فرهنگی ایران به شمار می‌رفت.

ghlamdan
قلمدانهای برجای مانده از آن روزگار که برخی گوهرنشان و طلاکوب و مرصّع هستند و بر بعضی نیز آیات قرآنی نوشته شده است. زینت بخش موزه‌های ایران و سایر کشورهای جهان می‌باشند.
در دوره قاجاریه و زندیه نیز هنر قلمدان سازی مثل روزگار صفویان در اوج بود و قلمدانهای ساخته شده در این دوره نمایانگر هنر هنرمندان اصفهانی هستند.
از مشهور‌ترین قلمدان سازان دوران صفویه و زندیه و قاجاریه می‌توان محمد زمان نگارگر، حسن خداداد، محمد خداداد، سمیرمی، محمدصادق امامی اصفهانی، کاظم بن نجفقلی، عبدالرحیم اصفهانی و آقا نجف قلمدان را نام برد.
اگر چه در حال حاضر قلمدان مانند گذشته مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما علاقمندان به هنرهای اسلامی ایرانی کماکان از این فراورده هنری استقبال کرده و خواهان و طالب آن هستند.

نظر دادن بسته است.