آخرین خبرها
لیست کامل برداشتهای غیر مجاز از سد تا کوهرنگ و چم آسمان تا سد در اواخر مهرماه ارائه میشود

لیست کامل برداشتهای غیر مجاز از سد تا کوهرنگ و چم آسمان تا سد در اواخر مهرماه ارائه میشود

اصفهان – خبرگزاری مهر: استاندار اصفهان با بیان اینکه برداشتهای غیر مجاز از سد تا کوهرنگ و چم آسمان تا سد در حال بررسی است، گفت: تا اواخر مهر ماه لیست کامل این اطلاعات ارائه خواهد شد و تاکنون تعداد زیادی پروژه در دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری به دستور وزیر نیرو متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول زرگرپور در جلسه ای با اعضای کمیته آب اتاق و جمعی از هیات نمایندگان اتاق اصفهان با بیان اینکه مدیرت استان عزم خود را برای حل مشکل آب اصفهان جزم کرده است، تصریح کرد:در این راه از نظرات و پیشنهادات همه کارشناسان و مسئولان و مردم فهیم استان استقبال می کنیم.

وی افزود: باید استفاده از خرد جمعی را در قالب قوانین موجود مبنای کار قرار دهیم و شایسته است کمیته آب اتاق بازرگانی و سایر دستگاههای ذیربط با تلاش مضاعف پیشنهادات کاربردی خود را در راستای اقدامات دولت انجام دهند.

زرگرپور گفت: استفاده از خرد جمعی و همچنین ارایه راه کارهای علمی توسط تشکلهای فنی و تخصصی می تواند در جهت برون رفت از بحران خشکسالی و کمبود آب مفید و موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید مدیریت در منابع و مصارف در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: در این راستا صرفه جویی در مصرف آب بسیار تعیین کننده خواهد بود.

استاندار اصفهان اضافه کرد: همه دستگاه ها و شهرداری ها باید صرفه جویی در مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.

رسول زرگرپور جلوگیری از برداشت های غیر مجاز و مدیریت یکپارچه حوضه آبریز را برای جلوگیری از بارگذاری ها و کنترل برداشت ها و همچنین تغییر الگوی کشت را برای برون رفت از این مشکل مهم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه انتقال حوضه به حوضه نیاز به زمان دارد و برای برنامه ریزی های یکسال آینده موثر نخواهد بود، افزود: اتاق بازرگانی با دارا بودن تکنولوژی کافی و نیروی انسانی متخصص و با انگیزه باید در راستای تشکیل کمیته  کاهش مصرف آب اقدام کند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مصرف آب در صنعت در مقایسه با کشاورزی و شرب بهینه شده، افزود: باید راهکارهای لازم برای بهینه شدن مصرف آب در این دو بخش ارائه شود.

وی به عملکرد مطلوب وزیر نیرو در یک ماه اخیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه صورت مسئله و راه حل ها مشخص شده است و وزارت نیرو نیز عزم خود را برای حل این مشکل جزم نموده و باید از وزیر حمایت شود تا استقرار مدیریت یکپارچه بر حوضه آبریز زاینده رود حاکم شود.

استاندار با بیان اینکه برداشت های غیر مجاز از سد تا کوهرنگ و چم آسمان تا سد در حال بررسی است، اعلام کرد: تا اواخر مهر ماه لیست کامل این اطلاعات ارایه خواهد شد و تاکنون تعداد زیادی پروژه در دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری به دستور وزیر نیرو متوقف شده است.

زرگرپور آرامش کامل در استان را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: باید در یک فضای آرام و بدون تنش و با اتحاد و هم افزایی مدیران، مشکلات موجود حل شود.

استاندار اصفهان افزود: خوشبختانه ارگان های خصوصی از جمله اتاق بازرگانی با تشکیل کمیته های تخصصی در جهت ارایه ی راهکارها و حمایت از طرح های دولت اقدام کرده اند که وجود این نیروهای متخصص و با تجربه می تواند به عنوان یک بازوی تخصصی برای مدیریت استان باشد.

«خسرو کسائیان» رییس اتاق اصفهان نیز در این جلسه گفت: کمیته آب اتاق اصفهان با حضور جمعی از اعضای هیات نمایندگان ،استادان دانشگاه و فعالان زیست محیطی تشکیل و در این راستا فعالیت های ارزشمندی برای احیای زاینده رود انجام شده است.

«مهدی بصیری» مسوول کمیته آب اتاق اصفهان همچنین در این جلسه گفت: همگرایی و هم صدایی استان در مساله آب می تواند زاینده رود را احیا کند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*