آخرین خبرها
مالکان بناهای میراثی؛ بی‎طرفان مواقع مرمت و مدعیان زمان تخریب

مالکان بناهای میراثی؛ بی‎طرفان مواقع مرمت و مدعیان زمان تخریب

اصفهان – خبرگزاری مهر : میراث بی‎نگهبان اصفهان همچون فرزند خوانده ای است که در هنگام تخریب هزاران مدعی و مالک دارد اما برای مرمت و احیاء همچون طفلی بی‎پناه به حال خود رها می‎شود و مدعیانی که سنگ آثار باستانی را به سینه می‎زدند موضع بی‎طرفی به خود می‎گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، ایران مهد تمدن و تاریخ است بدین معنا که هر لایه از زمینش گویای تمدن و تاریخی عظیم و کهن است، کشوری که هر ایرانی به نامش افتخار می‎کند و به ارزش‎هایش می‎بالد، در میان این گنجینه هزار رنگ، دری به نام اصفهان و در مرکزیت ایران زمین خودنمایی می‎کند که نیمی از ارزشمندترین برش‎های تاریخی را در دل خود نگاه می‎دارد.

هر کدام از این میراث‎های گرانبها سندی گویا بر تمدن چند هزار ساله ایران است، تمدنی که ایران را در دنیا سرآمد کرده است.

میراث اصفهان که تاریخ گویای این مرز و بوم است دشمنان زیادی را به خود دیده است، افرادی که با آگاهی تمام تیشه به ریشه این میراث زدند اما بی‎توجهی و بی‎مهری به میراث فرهنگی توسط برخی افراد زخمی است که نمی‎توان برای دلیلش توجیهی منطقی عنوان کرد.

استاد دانشگاه و کارشناس میراث فرهنگی در این خصوص به مهر گفت: اصفهان دارای بناهای ارزشمندی است که هر کدام از آنها در طی سالیان گذشته بسیار مورد بی‎توجهی قرار گرفتند و آسیب‎های زیادی را متحمل شدند.

رضا عاملیان افزود: به عنوان مثال منارجنبان اصفهان تا دو سال گذشته نیز توسط بازدیدکنندگان تکان داده می‎شد تا بالاخره کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این میراث کهن نباید با بی‎خردی و آگاهانه مورد تخریب قرار می‎گرفت.

وی ادامه داد: همچنین برج‎های کبوترخانه اصفهان که در اقصی نقاط این شهر قرار دارد با بی‎توجهی مسئولان به مراکزی برای تجمع معتادان تبدیل شده و این بناهای ارزشمند اغلب بدون نگهبان به حال خود رها شده‎اند.

وی اضافه کرد: بنای ارزشمند دیگر اصفهان میدان امام (ره) است که تا چند ماه گذشته نیز تردد خودرو از آن انجام می‎گرفت و پس از مشاهده آسیب‎های جدی بالاخره به چشم مسئولان آمد تا تردد خودروها از این مکان ممنوع شود اما همچنان تخریب بناهای اطراف این مکان ادامه دارد.

کارشناس میراث فرهنگی گفت: بسیاری از بناهای تاریخی به حال خود رها شده‎اند اما به طور حتم در زمان تخریب مدعیان و مالکان زیادی را به خود می‎بینند و در زمان احیا هیچ کدام از ارگان‎ها هزینه احیا و بازسازی آن را به عهده نمی‎گیرد.

اخبار تلخ تیتر این روزهای میراث فرهنگی اصفهان

درسال‎های اخیر و شاید از زمانی که زاینده رود از اصفهان رخت بر بست، بناهای تاریخی اصفهان نیز روی خوش به خود ندیدند و این تداوم خشکی زاینده رود شکستگی در پل‎های تاریخی را در برداشت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز چندی پیش از بروز شکستگی در زیر پل‎های تاریخی اصفهان به سبب تداوم خشکی زاینده رود و نشست زمین خبر داد.

وی با اشاره به اینکه “تخریب” تهدیدی جدی برای آثار باستانی اصفهان است، گفت: در استان اصفهان پنج نقطه تاریخی که معادل ارگ بم ارزش تاریخی دارد، موجود است که بیش از ۸۰ درصد تخریب شده است.

محسن مصلحی ادامه داد:  به تازگی نمایش تصاویر آسیب دیدگی در شورای تأمین استان باعث تصویب ممنوعیت پروازها در منطقه تاریخی اصفهان شد زیرا تا پیش از این پرواز هلی کوپتر بر فراز اماکن تاریخی اصفهان آسیب‎های جدی به آنها وارد کرد.

وی اضافه کرد: رایزنی‎هایی برای دریافت بودجه برای حفظ و نگهداری آثار ثبت شده جهانی از سازمان یونسکو انجام شده است اما تاکنون هیچ کمکی از سوی این نهاد بین‎المللی برای حفظ و نگهداری این بناها نشده است.

میراث بی‎نگهبان اصفهان همچون فرزند خوانده ای است که در هنگام تخریب هزاران مدعی و مالک دارد، اما برای بازسازی و احیاء همچون طفلی بی‎پناه به حال خود رها می‎شود و مدعیانی که سنگ آثار باستانی را به سینه می‎زدند موضع بی‎طرفی به خود می‎گیرند و اکنون بسیاری از میراث فرهنگی اصفهان میان نهادهای مختلف پاس کاری می‎شوند و یونسکو به عنوان حامی میراث فرهنگی با مشاهده تخریب‎هایی که در بناهای تاریخی به وقوع پیوسته است، تاکنون برای بازسازی آنها اقدامی انجام نداده است.

گزارش :مریم سرلک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*