آخرین خبرها
موزه هنرهای تزیینی (عمارت رکیب خانه)

موزه هنرهای تزیینی (عمارت رکیب خانه)

یکی از آثار ارزشمند و بسیار زیبای شهر اصفهان که پیشینه تاریخی آن به عصر صفوی باز می‌گـردد و از جذابیت‌های معماری و هنری دل پذیری برخوردار است، عمارت رکیب خانه یا موزه هنرهای تزیینی کنونی است. ایـن ساختمان دل انگیز در خیابان استانداری شهر تاریخی اصفهان واقع است. برگردان وجه تسـمیهٔ رکیب بــه معنـای رکاب و یراق آلات اسب است و چون در دوره صفوی این مکان جایگاه نگاهداری وسایل و اشیاء اصطبل سلطنتی بوده است، به رکیب خانه مشهور شده است.

این ساختمان زیبا دارای حیاط دلنشینی است که فضای سبز دلنشینی با درختانی زیبا در میانه آن قرار گرفته و در پیرامون این حیاط مستطیل گونه تالار‌ها و اتاق‌های فراوانی جای دارد. همچنین این ساختمان دارای طبقات فوقانی نیز هست و در سمت راست گوشه شرقی آن نیز برج زیبایی بـه چشـم می‌خورد که علاوه بر استفاده از آن به عنوان یک کلاه فرنگی، کاربردهای گوناگون دیگری نیز داشته است.
شاه نشین این مجموعه که اکنون دفتر این موزه به شمار می‌رود از معماری و گچ بری‌ها و به ویژه آینه کاری‌های بسیار دل پذیری برخوردار است و طبقات بالایی آن هم اکنون به عنوان بخش اداری این موزه مـورد بهـره بـرداری قرار می‌گیرد. در این موزه بیش از ۳۰۰۰ شئ تاریخی مربوط به دوران‌های گوناگون به ویژه صفویه و قاجاریــه بـه چشم می‌خورد که در غرفه‌های زیبای آن با چیدمان دل پذیری در معرض دیــد عمـوم گردشـگران واقع گردیـده است. همچنین این موزه از کتابخانه ویژه و تخصصی نیز برخوردار است که همه روزه مورد استفاده دانشجویان، به ویژه دانشجویان رشته‌های معماری، هنر و موزه داری قرار می‌گیرد.

نظر دادن بسته است.