آخرین خبرها
نانوایی های اصفهان خودسرانه نان را گران کردند

نانوایی های اصفهان خودسرانه نان را گران کردند

اصفهان- خبرگزاری مهر: نانوایی های استان اصفهان در اعتراض به ثابت ماندن قیمت نان طی سه سال گذشته، به صورت خودسرانه به مدت ۳ روز نان را گران کرده و سپس با ورود اتحادیه، نان را به قیمت سابق برگرداندند.

محمد علی خواجه رئیس اتحادیه نانوایی استان اصفهان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: نانوایی های استان اصفهان به مدت سه روز به شکل خودجوش قیمت نان را بر اساس نرخ های مصوب شورای نرخ گذاری استان به دست مردم  رساندند.

وی با بیان اینکه این گران شدن نان در حالی بود که از نانوایی ها خواهش کردیم به احترام گفته مسئولان دست نگه دارند و هم اکنون نان‌ها به نرخ های سابق به فروش می رسد، ادامه داد: امسال در شورای نرخ گذاری استان اصفهان قیمت نان سنگک با وزن ۶۵۰ گرم ، ۶۵۰ تومان شد.

رئیس اتحادیه نانوایی استان اصفهان خاطرنشان کرد: قیمت نان قپی (نان سبوس دار) با وزن ۲۰۰ گرم، ۲۵۰ تومان، تافتون تنوری با وزن ۲۰۰ گرم ۲۵۰ تومان و تافتون ماشینی با وزن ۲۰۰ گرم ۲۲۵ تومان و نان طرح کمشچه با وزن ۳۵۰ گرم ۳۸۰ تومان و نان بربری با وزن ۴۰۰ گرم ۴۲۵ تومان، نان کمپاینی (حرارت غیر مستقیم) با وزن ۴۵۰ گرم ۴۷۵ به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: قیمت های مصوب نان در صورتی که به تائید استاندار برسد رسمی است اما در آن سه روز نان به نرخ های مصوب شده به دست مردم رسید.

نان باید سالی ۲۵ درصد افزایش یابد

خواجه با اعلام اینکه سه سال است که نرخ نان تغییر نکرده و همین امر سبب اعتراض شدید نانوایی ها به این موضوع شده است، ادامه داد: در صورتی که سالی ۲۵ درصد به شکل معقول به نرخ نان اضافه می شد دیگر شاهد این گلایه و گران شدن نان نمی شدیم.

وی بیان داشت: قیمت های نان مصوبه شورای نرخ گذاری استان اصفهان در حالی بود که مقرر شد پس از ماه رمضان این طرح اجرایی شود اما به خواسته مسئولان که دولت اعلام کرده تا پایان شهریور ماه هیچ کالایی گران نمی شود از اجرای آن دست کشیدیم.

رئیس اتحادیه نانوایی استان اصفهان اعلام کرد: این در حالی بود که مقرر شد اول مهر ماه نرخ نان افزایش یابد که با مصاحبه معاون اول رئیس جمهور که نان گران نمی شود موج دیگری از اعتراض نانوایی ها در اصفهان شکل گرفت.

خواجه بیان داشت: مصرف جوش شیرین در نان‌های سنتی در سال ۹۱ حدود ۱۰ درصد بوده که امسال بواسطه تعلل دولت در اعلام به موقع نرخ براساس قیمت تمام شده سال ۹۳ به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه احقاق نکردن حق نانوایی ها سبب افزایش آمار بیماریهای گوارشی و سرطانهای مختلف در کشور می شود، بیان کرد: در این شرایط هزینه‌های هنگفتی بر مردم تحمیل شده و انجام سی تی اسکن و ام .ار آی و آزمایش پوکی اسخوان و افزایش آمار اشغال تخت های بیمارستانی از دیگر عواقب این شرایط خواهد بود.

رئیس اتحادیه نانوایی های استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: چرا حق نانوا را نمی دهید اما برایش آیه ویلٌ للمطففین می خوانیم؟ مگر پیامبر نفرمود که اگر از دری فقر بیاید از در دیگر ایمان می رود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*