آخرین خبرها
نفرات برتر نخستین جشنواره فیلم مستند اصفهان معرفی شدند

نفرات برتر نخستین جشنواره فیلم مستند اصفهان معرفی شدند

اصفهان – خبرگزاری مهر: هیئت داوران نخستین جشنواره فیلم مستند اصفهان پس از دیدن ۱۲۷ فیلم از مجموع ۳۶۰ فیلم رسیده به این جشنواره نفرات برگزیده خود را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین اختتامیه این رویداد هنری که به مناسبت هفته نکوداشت اصفهان برپا شده بود، پس از قرائت بیانیه داوران توسط زاون قوکاسیان از جمال اسکویی برای کارگردانی فیلم گره عشق تقدیر شد و دیپلم افتخار فیلم برگزیده بخش آزاد به فرامک سلیمانی برای فیلم “روزی روستایی بود”، عسل غریب برای فیلم” آنا” و شهروز توکل برای فیلم” ممد نبودی” اهدا شد.

در بخش موضوعی این جشنواره کاندیداهای  مستند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فیلمهای خمول اثر امیر حسین حسن زاده، در گلستانه اثر مهدی سعیدی دهکی، مصطفی اثر محمود عرفانی و  فیلم نفر پنجم اثر مرتضی بالیده بودند که از بین آنها دیپلم افتخار فیلم قابل تقدیر بخش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به امیرحسین حسن زاده برای فیلم “خمول” اهدا شد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز به محمود عرفانی برای فیلم”مصطفی” اهدا گردید.

کاندیداهای بخش مستند مشاهیر و مفاخر فیلمهای حرف زدن در برف اثر محمد غازی، درخت بی سایه اثر جمشید ابرازی، عاشقی بودکه صبحگاه دیر به مسافرخانه آمده بود اثر مجتبی اسپنانی و قلبی که می تپداثر فرهاد بردبار بودند که  دیپلم افتخار فیلم قابل تقدیر بخش مشاهیر و مفاخر جمشید ابرازی برای فیلم “درخت بی سایه” اهدا شد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار برای بهترین فیلم این بخش نیز به فرهاد بردبار برای فیلم” قلبی که می تپد” تعلق گرفت.

کاندیداهای مستند تاریخ و تمدن این جشنواره نیز شامل فیلم های اشاره به حیاتی دیگر اثر رسول انتشاری، اصفهان در بوق کارخانه ها اثر بهروز ملبوس باف، خانه ای برای الفبا اثر فرهاد بردبار، درعمق میدان اثر بهروز ملبوس باف و مشروطه اصفهان اثر فرهاد بردبار بود که دیپلم افتخار فیلم قابل تقدیر این بخش به فرهاد بردبار برای فیلم “خانه ای برای الفبا” اهدا شد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم زیر ۳۰ سال همین بخش به محمد معماریان برای فیلم”نقش نهان” تعلق گرفت و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم این بخش به بهروز ملبوس باف برای فیلم” اصفهان در بوق کارخانه ها” اهدا شد.

در بخش  مستند علم، تکنولوژی و صنعت دیپلم افتخار فیلم قابل تقدیر این بخش به رسول انتشاری برای فیلم “پرواز با بالهایم” رسید و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم همین بخش نیز  محمد سعید محصصی برای فیلم”شغل” اهدا شد.

فیلمهای پیرمرد و بازار اثر عزت الله پروازه، روستایی که نمیخواهد شهرشود اثر امیر پژمان حبیبیان، زن درسایه ام.اس اثر زهرا نیازی و قلب صورتی معصومه اثر مشترک فریبرزآهنین و مجید شیدا به عنوان کاندیداهای بخش مستند اجتماعی بودند که دیپلم افتخار فیلم قابل تقدیر این بخش به زهرا نیازی برای فیلم” زن در سایه ام اس” رسید.

کاندیداهای زیر ۳۰ سال بخش اجتماعی شامل اتاق ۳۲۸ اثر فرشاد هاشمی،گودال در یک روز کهنه اثر احمد رضا احمدی، مهاجران اثرسید مجتبی خیام الحسینی و فیلم مؤکول به فردا اثر مشترک الهام نویدفر و بهناز عابدی بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم این بخش به الهام نویدفر و بهناز عابدی برای فیلم” موکول به فردا” تعلق گرفت و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش اجتماعی نیز به عزت ا… پروازه برای فیلم “پیرمرد و بازار” اهدا شد.

در بخش مستند زیست محیطی تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم به سید مهدی مهاجر برای فیلم” برآفتاب زاگرس” رسید.

فیلمهای چنگار اثر فاطمه بهروز، حوض و نقش اثر بهنام تاجمیر ریاحی، سنگ قبر اثر مهدی سجاد زاده به عنوان کاندیداهای  مستند تجربی مطرح بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم زیر ۳۰ سال این بخش به فاطمه بهروز برای فیلم “چنگار” تعلق گرفت و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم همین بخش به احمدرضا کرمی برای فیلم مستند داستانی “پایان دایره” رسید.

در بخش ویژه تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم زیر ۳۰ سال به مصطفی حاج قاسمی برای فیلم” آبی به رنگ خاک” تعلق گرفت و  اتاق بازرگانی اصفهان هزینه تولید فیلم بعدی با موضوع آب این کارگردان را متقبل شد.

همچنین تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش ویژه به جمال اسکویی برای فیلم”زنده رود” رسید.

کاندیداهای بخش تحقیق و پژوهش در بخش فنی عبارت بودند از فیلمهای اصفهان در بوق کارخانه ها ساخته بهروز ملبوس باف و زهرا نیازی، قلبی که می تپدساخته فرهاد بردبار، مشروطه اصفهان ساخته عبدالمهدی رجایی، قوس بر قزح زنده رود ساخته ابراهیم شیاسی که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین تحقیق و پژوهش به فرهاد بردبار برای فیلم “قلبی که می تپد” رسید.

فیلمهای گره عشق ساخته جمال اسکویی، اشاره به حیاتی دیگرساخته رسول انتشاری، عاشقی بود که صبحگاه دیر به مسافرخانه آمده بود ساخته مجتبی اسپنانی، قوس بر قزح زنده رود ساخته فرشاد احمدی دستگردی و لیلا شمسی نیز کاندیداهای بخش تدوین جشنواره بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین تدوین به رسول انتشاری برای فیلم”اشاره به حیاتی دیگر” تعلق گرفت.

در بخش تصویربرداری فیلم های راز ماندگاری اثر مسعود مسجدی آرانی،  عصارخانه اثر حفیض الله قاسمی،  عروسک کاموایی اثر ابراهیم مرادی،  روزی روستایی بود اثر فرامک سلیمانی،  قوس بر قزح زنده رود اثر فرشاد احمدی دستگردی و پیرمرد و بازار اثر ابراهیم مرادی به عنوان کاندیداها مطرح بودند که هیئت داوران با قدردانی از مسعود مسجدی برای تصویربرداری فیلم “راز ماندگاری” تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین تصویر برداری را به ابراهیم مرادی برای فیلم های”عروسک کاموایی و پیر مرد و بازار” اهدا کردند.

کاندیداهای صدابرداری نیز شامل قلب صورتی معصومه ساخته امید مقصودی، بازار تار، مردمان پود ساخته فرامرز مختاری، پیرمرد و بازار ساخته شهرام پناهی بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین صدا برداری به امید مقصودی برای فیلم” قلب صورتی معصومه” رسید.

در بخش صداگذاری فیلم های عصارخانه اثر سید حسن حسینی، مصطفی اثر  محمود عرفانی، سنگ قبر اثر مسلم نصیری، قوس بر قزح زنده رود اثر فرشاد احمدی دستگردی به عنوان کاندیداهای این بخش بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین صداگذاری مسلم نصیری برای فیلم”سنگ قبر” اهدا شد.

فیلم های عصارخانه ساخته سید حسن حسینی، مشروطه اصفهان  اثر فرهاد بردبار، قوس بر قزح زنده رود  اثر  فرشاد احمدی دستگردی و فیلم در عمق در میدان اثر  بهروز ملبوس باف کاندیداهای گفتارمتن یا فیلم نامه بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین گفتار متن به سید حسن حسینی برای فیلم”عصارخانه” تعلق گرفت.

در بخش اصلی، کاندیداهای کارگردانی عبارت بودن از فیلم های عصارخانه اثر سید حسن حسینی، خانه ای برای الفبا اثر فرهاد بردبار،  قلبی که می تپد اثر فرهاد بردبار، پیرمرد و بازار اثر عزت الله پروازه، راننده و روباه اثر آرش لاهوتی و در عمق میدان اثر  بهروز ملبوس باف که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بهروز ملموس باف برای فیلم”در عمق میدان”اهدا گردید.

فیلم های قلبی که می تپد ساخته رضا شاهمرادی، پیرمرد و بازار ساخته سید محسن طباطبایی پور و در عمق میدان  بهروز ملبوس باف کاندیداهای بهترین فیلم بودند که تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند به رضا شاهمرادی تهیه کننده فیلم قلبی که می تپد رسید.

هیئت داوران تندیس جشنواره و دیپلم افتخار جایزه ویژه خود را مشترکاً به فرشاد احمدی دستگردی برای فیلم”قوس بر قزح زنده رود”  و آرش لاهوتی برای فیلم “راننده و روباه” تقدیم کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*