آخرین خبرها
همکاری شهرداری اصفهان برای حفاری و مرمت قلعه تازه مکشوف گوورات

همکاری شهرداری اصفهان برای حفاری و مرمت قلعه تازه مکشوف گوورات

اصفهان – خبرگزاری مهر: مسئول امور باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: با توجه به اینکه قلعه تاریخی “گووارت دژ” با قدمت ۱۶۰۰ ساله در در محدوده شهری واقع است این انتظار می رود که شهرداری اصفهان نیز با میراث فرهنگی برای مرمت وعملیات باستان شناسی این منطقه همکاری های لازم را به عمل آورد.

علمدار علیان در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به کشف قلعه‌ تاریخی گووارت دژ در شرق اصفهان اظهار داشت: این قلعه‌ تاریخی متعلق به دوره ساسانیان است که حدود یک ماه پیش با تلاش باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در ارتفاعات جنوبی شهر گورت در شرق اصفهان کشف شد.

وی با اشاره به اینکه قدمت این قلعه به ۱۶۰۰ سال پیش بر می گردد، افزود: بر اساس اطلاعات اولیه اهالی منطقه گورت، تیم ۵ نفره باستان شناسان در معاونت میراث فرهنگی موفق به کشف این قلعه تاریخی در ارتفاعاتی صعب العبور شدند.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان بیان داشت: تاکنون در این قلعه ۱۵ اتاق، آب انبار، تالار، برج نگهبانی و پلکان دسترسی کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر قسمت های این قلعه از سنگ، ملات گچ و ساروج ساخته شده است، بیان داشت: با توجه به شباهت گووارت دژ با قلعه “شاه دژ” در کوه صفه اصفهان می توان گفت که این دو قلعه در جنوب و شرق اصفهان به عنوان مرکز دفاعی محدوده شهر اصفهان ساخته شده اند.

علیان تاکید کرد: برای پی بردن به زمان دقیق ساخت قلعه و کاربردهای مورد استفاده و همچنین ثبت در فهرست آثار ملی باستان شناسان باید اقدام به حفاری های اولیه شود.

پیشنهاد  تخصیص اعتبارات ملی برای مرمت ” گووارت دژ”

وی با اشاره به اینکه برای کاوش‌های مقدماتی این اثر تاریخی یک میلیارد ریال اعتبار نیاز است، اضافه کرد: بودجه اعتباری برای نقشه برداری و مستند نگاری اولیه این بنا در نظر گرفته شده تا با ثبت آن در فهرست آثار ملی بتوانیم برنامه های کاوش را آغاز و در اعتبارات استانی و ملی نیز اعتباری برای آن پیشنهاد شده است.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان بیان داشت: امیدواریم با ثبت این اثر در فهرست آثار ملی بتوانیم بودجه های لازم برای کاوش های تکمیلی و  مرمت بنا را جذب کنیم.

وی با اشاره به نقش شهرداری ها در حفاظت این گونه آثار ارزشمند تاریخی  تاکید کرد: با توجه به اینکه این بنا در محدوده شهر واقع شده است انتظار داریم شهرداری اصفهان به عنوان متولی اصلی شهر برای عملیات باستان شناسی و مرمت این قلعه تاریخی ما را یاری دهد.

ادامه کاوش های باستان شناسی گووارت دژ پس از ماه رمضان

علیان با اشاره به حفاظت از این قلعه تاریخی تا زمان حفاری ابراز داشت: با توجه به اینکه این قلعه در محدوده سایت انرژی اتمی قرار دارد و با توجه به نزدیکی شهرداری منطقه ۱۵ و برخی از ارگان های شهری به این منطقه برای حفاظت از این مکان مشکلی نداریم.

وی اضافه کرد: همچنین این منطقه بسیار صعب العبور است و بر این مبنا بررسی و کاوش بیشتر درباره قلعه تاریخی گوورات دژ به پس از ماه مبارک رمضان موکول شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*