آخرین خبرها
پیش بینی سالی سخت برای کشاورزان اصفهانی/ سطح زیر کشت به یک سوم کاهش یافته است

پیش بینی سالی سخت برای کشاورزان اصفهانی/ سطح زیر کشت به یک سوم کاهش یافته است

اصفهان – خبرگزاری مهر : مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان گفت : سال زراعی جدید برای کشاورزان اصفهانی سالی سختی خواهد بود چرا که با کمی بارش مواجه هستیم.مهرداد مرادمند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وسیعترین  و حاصلخیزترین اراضی کشاورزی استان در انتهای مسیر رودخانه زاینده رود است که به دشت های شرقی و جلگه اصفهان معروف است.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه از خاصیت کشت مکانیزه برخوردار است، افزود: ابعاد زمین های کشاورزی شرق بزرگ است اما در مناطق غربی مثل فلاورجان زمین به صورت خرد وجود دارد که مالکان آن نیز به جز کشاورزی دارای شغل دیگری هستند.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان ادامه داد: وسعت زیاد اراضی یاد شده در شرق اصفهان باعث شده است که ۹۵ درصد مردمان این منطقه صرفا به شغل زراعت مشغول باشند و حتی کارگران زیادی را در مزارع خود به کار بگمارند.

مرادمند با بیان اینکه خشکسالی های یک دهه اخیر سطح زیر کشت را به یک سوم کاهش داده است،گفت: ۹۸ هزار هکتار زمین زیر کشت شهرستان به ۳۰ هزار هکتار رسیده است که در حال حاضر تعداد کثیری از زارعان آن با مشکلات معیشتی مواجه شده اند.

وی با بیان اینکه ۱۷ درصد زمین های زیر کشت استان متعلق به شرق اصفهان است تاکید کرد: تا قبل از بروز خشکسالی ۲۷ درصد تولیدی بخش کشاورزی و همچنین ۵۰ درصد میزان گندم تولیدی استان به این منطقه اختصاص داشت.

افزایش املاح مضر در آب چاه های عمیق

این کارشناس بخش کشاورزی در ادامه گفت: سال های سختی را می گذرانیم چرا که با توجه به کمبود بارش ها در سرشاخه های زاینده رود و همچنین در داخل استان اصفهان سطح چاههای عمیق و نیز چاه های سطحی نزدیک به حریم رودخانه کاهش یافته و پیش بینی می کنم امسال نیز سال سختی برای کشاورزان باشد.

مرادمند افزود: وجود املاح زیاد و مضر کشت نیز در آب چاههای عمیق شهرستان افزایش یافته است.

پروش طیور در اولیت است

وی با بیان اینکه توسعه کشت های کم مصرف نظیر محصولات گلخانه ای و همچنین دامپروری را در دستور کار قرار داده ایم، بیان داشت: توسعه مرغداری ها و مراکز پرورش شتر مرغ به نسبت سایر انواع دام را در منطقه شرق را در اولویت قرار داده ایم چرا که تامین خوراک آنها وابسته به تولید علوفه که خود موجب مصرف آب زیاد می شود نیست.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان ادامه داد: در سال ۱۳۹۲حدود ۲۰۶ طرح دامی، محصولات تبدیلی، گلخانه ای و باغبانی با اعتبار ۴۳ میلیارد تومان تسهیلات در کارگروه بخش کشاورزی شهرستان تصویب و به متقاضیان آن اعطا شده است.

مرادمند یادآور شد: البته اجرای برخی از طرح های مدرن و نوین کشاورزی به دلیل هزینه های بالای آن از توان کشاورزان شرق با مشکلات معیشتی یاد شده خارج است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*