آخرین خبرها
پیشینه ۱۱۲ ساله مرگز گفتگوی میان ادیان در اصفهان/رونمایی از مندرجات نشریه مشترک ادیان توحیدی با قدمت یک قرن

پیشینه ۱۱۲ ساله مرگز گفتگوی میان ادیان در اصفهان/رونمایی از مندرجات نشریه مشترک ادیان توحیدی با قدمت یک قرن

اصفهان – خبرگزاری مهر: دبیر اجرایی پنجمین همایش ادیان توحیدی با اشاره به پیشینه ۱۱۲ ساله مرکز گفتگوی میان ادیانی در اصفهان گفت: در نمایشگاه بین المللی کتاب در سال آینده مندرجات نشریه مشترک میان ادیان به نام «الاسلام» که ۱۱۲ سال پیش منتشر می شده است، رونمایی می شود.به گزارش خبرنگار مهر، فریبرز راهدان پیش از ظهر امروز در نشست خبری پنجمین همایش بین‌المللی ادیان توحیدی اظهار داشت: اصفهان از سالیان دور محل زندگی ادیانی همچون کلیمیان، مسیحیان، زرتشتیان است و با توجه به  ویژگی های خاص این ادیان دبیرخانه ادیان توحیدی در اصفهان شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه فعالیت های مشترک میان ادیان پیشینه دوری در کشور ما دارد، افزود: ۱۱۲ سال پیش مرکز گفتگوی میان ادیان در اصفهان وجود داشته است و مجله ای مشترک به نام «الاسلام» منتشر می شده است که سال آینده مندرجات این نشریه در نمایشگاه بین المللی کتاب رونمایی می شود.

رئیس مرکز مطالعات اسلامی دفتر تبلیغات با اشاره به اینکه اصفهان شهری بین المللی در حوزه ادیان محسوب می شود، بیان داشت: بر این است وجود نگاهی فراملی به ادیان ضروری است و با توجه به اینکه پایتخت فرهنگی جهان اسلام بیشترین خواهرخوانده های کشور را دارد دبیرخانه ادیان توحیدی در اصفهان به همت دفتر تبلیغات اسلامی تاسیس شد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

وی ادامه داد: بنا به اقتضائات ادیان توسعه فعالیت های دبیرخانه در گستره بین المللی شکل گرفته و محور فعالیت های ما نیز موضوعات علمی فرهنگی و توجه به مشترکات میان ادیانی است.

راهدان با بیان اینکه باورهای مشترک فراوانی همچون منجی گرایی میان تمام ادیان وجود دارد، گفت: چاره جویی برای چالش های مشترک مانند استفاده ابزاری از دین برای خشونت در سطح جهان از اهداف برپایی دبیرخانه ادیان توحیدی و برگزاری چنین همایش هایی است و لازم است محیطی را فراهم کنیم که پژوهشگران ادیان در محیطی مناسب گفتگویی علمی در این زمینه انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه نشست های فصلی به شکل تخصصی در طول سال میان نمایندگان ادیان برگزار می شود، ابراز داشت: در این نشست ها موضوعی واحد به بحث گذاشته می شود تا دیدگاه ها را به یکدیگر نزدیک کنند که معمولا ثمره این همایش ها برگزاری همایش سالیانه ادیان توحیدی است.

دبیر پنجمین همایش بین‌المللی ادیان توحیدی درباره ویژگی‌های پنجمین همایش بین‌المللی ادیان توحیدی بیان داشت: حضور نمایندگان و هیئت‌های ادیان توحیدی با لباس‌های خاص و مخصوص خود، ارائه پیام از سوی رئیس حوزه علمیه اصفهان آیت‌الله مظاهری به این همایش، حضور بیش از ۳۰۰ نفر از پیروان ادیان، حضور سازمان‌ها و نهادهای مرتبط کشوری از جمله دانشگاه ادیان و مذاهب، سازمان ارتباط و فرهنگ اسلامی و حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس نهم از ویژگی‌های بارز این همایش است.

وی با بیان اینکه  فراخوان مقالات علمی برای این همایش هر دو سال یکبار برگزار می شود اظهار داشت: هر ساله پیروان ادیان نظرات و دیدگاه های خود را با توجه به موضوع همایش بیان می کنند و ماحصل این دیدگاه ها در ویژه نامه ای ارائه می شود و هر دو سال یکبار در کنار این گفتگوها، مقالات علمی که قبلا برای آنها فراخوان داده ایم نیز ارائه می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*