آخرین خبرها
کاهش ۵۰ درصدی فروش نوروزی صنایع دستی اصفهان

کاهش ۵۰ درصدی فروش نوروزی صنایع دستی اصفهان

اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی اصفهان با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی فروش صنایع دستی در نوروز سال جاری گفت: تغیر کاربری فروشگاه های صنایع دستی میدان نقش جهان به اسباب بازی فروشی مغایر قانون است و هیچگونه تطابقی با هویت فرهنگی تاریخی و هنری آن ندارد.عباس شیردل در گفتگو با مهر درباره میزان خرید نوروزی مسافران اظهار داشت:  علی رغم آنکه مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از رشد دودرصدی مسافران نوروزی خبر داده اند فروش کالاهای صنایع دستی به نسبت عید سال گذشته به نصف رسید.

وی افزود: عامل این امر فقط کاهش قدرت خرید مردم است و آنها همانند سابق تمایلی به خریدهای متنوع صنایع دستی از خود نشان نمی دهند.

رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی اصفهان در ادامه با انتقاد از تغیر کاربری مغازه های میدان تاریخی نقش جهان گفت:حدود ۴۰۰ مغازه در داخل میدان و ۱۱۵ مغازه در بازار قیصریه وجود دارد که طبق قوانین موجود در استانداری اصفهان تغیر کاربری آنها به غیر از فروشگاه صنایع دستی ممنوع است.

شیردل تاکید کرد: در حال حاضر تعدادی از مغازه ها به صورت گز فروشی و همچنین اسباب بازی فروشی بدل شده که اصلا با هویت فرهنگی،هنری و تاریخی میدان نقش جهان هیچگونه تطابقی ندارد.

فعالیت دانشگاه صنایع دستی توسعه یابد

وی درباره فعالیت دانشگاه صنایع دستی در شهر اصفهان بیان داشت: معتقدم این مراکز علمی باید به تعداد بیشتر و همچنین در سطح وسیعتری در استان توسعه یابد چرا که هنرمندان و جوانان علاقه مند این مشاغل علاوه بر حفظ سنت های هنری باید با علم روز هم آشنا شوند.

این کارشناس صنایع دستی یادآور شد: تعدادی از اساتید این دانشگاه از فعالان و تولید کنندگان این محصولات هستند.

هزینه های صنایع سنگین باید در صنایع دستی صرف می شد

شیردل با انتقاد از آلایندگی بالای هوای اصفهان اظهار داشت: صنایع دستی به عنوان صنعت پاک شناخته می شود و معتقدم اگر هزینه های کلان و عظیمی که صرف توسعه صنایع سنگین استان شد اگر در زمنیه هنرها و مشاغل صنایع دستی صرف شده بود علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار از هوای سالم و هویت فرهنگی بهتر اجتماعی برخوردار می شدیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*