آخرین خبرها
کلانشهرهای کشور درخطر انتشار ریزگردهای گاوخونی/ گرفتن حق آبه زاینده رود مسئله ای ملی است

کلانشهرهای کشور درخطر انتشار ریزگردهای گاوخونی/ گرفتن حق آبه زاینده رود مسئله ای ملی است

اصفهان – خبرگزاری مهر: عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه گرفتن حق آبه زاینده رود بحثی استانی نیست بلکه مسئله ای در سطح ملی است،گفت: با خشک شدن کامل تالاب بین المللی گاوخونی فاجعه انتشار ریزگردهای آن کلان شهرهای کشور را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خاتون آبادی شامگاه چهارشبنه در دومین نشست تعامل و هم اندیشی کمیته آب اتاق اصفهان با مدیران رسانه های جمعی در اتاق بازرگانی ،اظهار داشت: باید حق آبه زیست محیطی تالاب گاوخونی که در سال بالای ۱۷۰ ملیون متر مکعب تعیین شده نقطه مرکزی توجه رسانه ها شود.

وی افزود: در روسیه با خشکی دریاچه اورال حوادث ناگواری از جمله حرکت ریزگردهای سرطانزا اتفاق افتاد که مشابه آن با خشک شدن کف تالاب گاوخونی نیز به وقوع خواهد پیوست.

این عضو کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان هشدار داد: ذرات و رسوبات فلزات سبک و سنگین که طی سالیان متمادی از طریق فاضلاب های صنعتی وارد گاوخونی شده به زودی تمام کشور را در بر می گیرد.

خاتون آبادی تاکید کرد: تالاب گاوخونی از لحاظ نقشه های توپوگرافی دردشتی مسطح در میان کشور قرار گرفته که با توجه به حرکت بادهای شرق به غرب فصل تابستان ریزگردهای آن کلان شهرهای بزرگ کشور را نیز در معرض خطر قرار می دهد.

وی تصریح کرد: فاجعه ای ریزگردها که با خشکی هورالعظیم پس از جنگ ایران و عراق برای آن مناطق رخ داد با خشکی گاوخونی برای تمام کشور رخ می دهد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: یکی از دلایل نامگذاری گاوخونی آن بوده که خوان و محل چرای گاو ها به دلیل علفزار های اطرافش بوده است که این علف ها به جز فایده ذکر شده همواره مانعی برای تثبیت حرکت شن و ماسه محسوب می شده است.

خاتون آبادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جریان آب زاینده رود کویر مرکزی ایران را دو نیم کرده است، گفت: وجود این رودخانه در فلات ذکر شده از مقدرات خداوند حکیم بوده چرا که با وجود زنده رود این تمدن چند هزار ساله شکل گرفته است.

وی افزود: بر اساس شواهد تاریخ موجود تمدن اصفهان از شرق یعنی از حوالی تالاب گاوخونی آغاز شده و سپس به سمت سرچشمه ها در غرب حرکت کرده است.

این فعال زیست محیطی تاکید کرد: امنیت سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی اصفهان در گرو امنیت و و جود رودخانه است و معتقدیم که با باز شدن یک ماه آب در سال جوابگوی حل مشکلات نیست.

خاتون آبادی تاکید کرد: گرفتن حق آبه زاینده رود بحثی استانی نیست بلکه مسئله ای در سطح ملی است.

وی با انتقاد از سخنان عنوان شده درباره کشاورزی در اصفهان گفت: این کشاورزی بوده است که موجب تثبیت خاک در منطقه مرکز کشور شده و  افرادی که خیال می کنند با توقف زراعت مشکل آب رودخانه حل می شود باید بدانند که باز برای تثبیت خاک باید گیاهانی جایگزین محصولات کشاورزی شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*