آخرین خبرها
۲۸ هکتار از یو سی اف اصفهان موقوفه است

۲۸ هکتار از یو سی اف اصفهان موقوفه است

اصفهان- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: ۲۸ هکتار از اراضی سایت هسته‌ای اصفهان موقوفه است و در حال حاضر این موقوفه برای تعیین تکلیف در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام رضا صادقی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به منظور ارایه برنامه‌های هفته وقف در استان و ارایه گزارش یک ساله ادارات اوقاف و امور خیریه استان اصفهان برگزار شد با با بیان اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در سال گذشته تعهد خود نسبت به استخدام جانبازان و ایثارگران در ادارات خود به انجام رسانده است، اظهار داشت: از این رو طی یک سال گذشته ۸ نفر از جانبازان و ایثاگران استان اصفهان در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان استخدام شده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان  ۳۹۰ پرونده حقوقی جاری در محاکم قضایی دارد، افزود: تاکنون ۱۳۰ عدد از این پرونده‌ها تعیین تکلیف شده و ۲۴ حکم نیز به نفع موقوفات اجرا شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به شاخص‌ترین احکام اجرایی به نفع موقوفات استان اصفهان ادامه داد: گورستان یحیی آباد کاشان، دبیر صنایع کاشان، موقوفه امیر لشکری شهرضا و سرای گلشن اصفهان از جمله این موقوفات است.

صدور سند برای ۷۸۰ موقوفه در استان

وی با اشاره به اخذ سند مالکیت برای ۷۸۰ موقوفه استان اصفهان نیز گفت: در حال حاضر نیز ۲۴۰ موقوفه نیز تحدید حدود شده و ۳۲۰ مور تقاضای سند برای موقوفات نیز ثبت شده است.

حجت‌الاسلام صادقی با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان مورد اختلاف اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی استان اصفهان است، افزود: دراین راستا تاکنون نزدیک به ۸ هزار هکتار از اراضی بررسی و سهم اوقاف و امور خیریه دو هزار هکتار مشخص و واگذار شده است.

وی در ادامه با اشاره به موقوفه بودن ۶۱۰ مدرسه استان اصفهان گفت: در این راستا اداره کل آموزش و پرورش باید نسبت به پرداخت اجاره بهای موقوفات برای اجرای نیت واقفین توجه کافی را داشته باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه ۱۲۵ مورد وقف جدید شامل مساجد، تکایا، حسینیه‌ها، موقوفات در سطح استان به ثبت رسیده است، بیان داشت: خوشبختانه یکی از موقوفاتی که به وقف برگشت داده شده مربوط به شهرستان خوانسار است که ۷۰۰ متر از موقوفه ملا حیدر به وقف برگشت داده شد.

وی با بیان اینکه ۷۱۸ امام‌زاده در استان وجود دارد، ادامه داد: این درحالی است که ۱۳ هزار و ۶۰۰ موقوفه در استان وجود دارد که شامل موقوفات انتفاعی و منفعتی است و منظور از موقوفات منفعتی مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و دارالقرآن‌ها است و موقوفات منفعتی شامل موقوفاتی است که واقف درآمد وقف را در جهت نیات خود معین و مشخص می‌کند.

سرمایه‌گذاری در ۱۶ موقوفه استان اصفهان طی یک سال گذشته

حجت‌الاسلام صادقی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در معاونت بهره‌وری و امور خیریه و اوقاف استان اصفهان در ۹ ماه گذشته افزود: در این بازه زمانی ۱۶ قرارداد سرمایه گذاری برای موقوفات تنظیم شده است که از جمله می‌توان به کاروان سرای موقوفه ورزنه، کاروان سرای موقوفه نو گنبد، گورستان سدهٔ لنجان و آبگرم ورتون اشاره کرد.

وی در ادامه با اشاره به نقش زنان در ترویج فرهنگ وقف اظهار داشت: بیش از ۴ هزار عدد از موقوفات کشور توسط زنان صورت گرفته است و این در حالی است که در استان اصفهان نیز ۲۰ درصد از موقوفات توسط بانوان صورت گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به برگزاری هفته وقف در استان اصفهان همزمان با سراسر کشور اظهار داشت: غبارروبی مزار شهدا، دیدار با مسئولان استانی، به صدا درآمدن زنگ وقف در مدارس، برگزاری همایش تجلیل از واقفان و برگزاری نشست خبری از جمله برنامه‌های این هفته است.

برگزاری نشست تخصصی وقف بانوان در اصفهان

وی با بیان اینکه در آستانه هفته وقف هستیم و هفته وقف یک فرصت در جهت انعکاس تلاش‌های خیرین اوقاف است، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های وقف نشست تخصصی وقف بانوان است به طوری که در کشور چهار هزار موقوفه به نام زنان ثبت شده است.

حجت‌الاسلام صادقی با بیان اینکه استان اصفهان در ساخت و عمران امامزادگان در جایگاه نخست کشور قرارگرفته است، ادامه داد: در کشور ۸ هزار و ۵۱ امام زاده وجود دارد که ازاین تعداد ۷۱۸ امام زاده مربوط به استان اصفهان است و استان بعد از استان فارس و مازندان در جایگاه سوم به لحاظ دارا بودن امام زادگان قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص دفن اموات در جوار امام زادگان گفت: دفن اموات در امام زادگانی که اطراف شهر و یا خارج از شهر هستند امکان پذیر است.

وی در ادامه در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص تعیین تکلیف اراضی موقوفه سایت هسته‌ای UCF اصفهان و سایت هسته‌ای نطنز اظهار داشت: ۲۸ هکتار از اراضی سایت هسته‌ای اصفهان موقوفه است و در حال حاضر این موقوفه برای تعیین تکلیف در دست بررسی است.

حجت‌الاسلام صادقی ادامه داد: از آنجایی که دو دانگ از مزرعه تتماج که موقوفه در تصرف شرکت الکترونیک وابسته به سایت هسته‌ای نجف وجود دارد بنابر این این قسمت از سایت هسته‌ای نطنز نیز موقوفه است در حال انعقاد قرار داد برای دریافت اجاره بها از این موقوفه هم هستیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*