آخرین خبرها
۴ میلیون نفر جمعیت و تنها یک تصفیه خانه آب/ بحران تامین آب شرب در استان اصفهان وجود دارد

۴ میلیون نفر جمعیت و تنها یک تصفیه خانه آب/ بحران تامین آب شرب در استان اصفهان وجود دارد

اصفهان – خبرگزاری مهر: فرایند تصفیه آب در تصفیه خانه باباشیخعلی اصفهان جمعه قبل با مشکل مواجه شد و با یک حادثه ساده آب شرب ۴ میلیون نفر در معرض تهدید جدی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح جمعه ۳۱ مرداد ماه سال جاری، به دلیل وقوع مشکل در فرایند تصفیه آب در تصفیه خانه باباشیخعلی، آب مناطقی از اصفهان قطع شد و با یک حادثه ساده آب شرب ۴ میلیون نفر در معرض تهدید جدی قرار گرفت.

حسینعلی حاجی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: به علت وجود مخزن گازوئیل در یک منزل مسکونی در کنار رودخانه و نشت گازوئیل به آب، تصفیه خانه از مدار خارج شد. این در حالی است که چند میلیون نفر جمعیت استان اصفهان از آب این تنها تصفیه خانه اصفهان بزرگ استفاده می کنند و به آن وابسته هستند.

وی ادامه داد: روز جمعه بسیاری از نقاط استان دچار مشکل شد و مردم وضعیت خاصی داشتند تا جائی که آب معدنی هم در مغازه ها وجود نداشت.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس تصریح کرد: این حادثه و حادثه های دیگری که در گذشته اتفاق افتاد، این هشدار را می دهد که باید یک طرح جایگزین برای این تصفیه خانه وجود داشته باشد چراکه اگر در هر زمانی کوچک ترین مشکلی برای آن اتفاق بیفتد تهدیدی بسیار جدی برای آب شرب مردم استان است، همان طور که قبلا نیز نشت نفت به رودخانه یا وقوع سیلاب و انتقال خار و خاشاک به پشت دریچه های تصفیه خانه، آن را از مدار خارج کرده است. به اضافه اینکه، هم اکنون تصفیه خانه با ۴ متر مکعب کسری آب در ثانیه مواجه است چراکه میزان مصرف آب اصفهان، ۳۰۰ روستا، ۱۵ شهرستان و بالغ بر ۷ شهر که به این تصفیه خانه وابسته هستند، به تامین ۱۴ و نیم متر مکعب آب در ثانیه نیاز دارد، در حالی که هم اکنون ۱۰ و نیم متر مکعب آب در تصفیه خانه تولید می شود و مابقی آن به مردم داده نمی شود و مردم در سختی هستند.

حاجی افزود: کسری آب موجود توسط چاه های مربوط به شهرداری و آب و فاضلاب تأمین می شود که به طور طبیعی از نظر بهداشتی مشکلاتی را برای مردم به وجود می آورند و دیده شده است که افرادی به خاطر مصرف این آب دچار بیماری شده اند.

وی گفت: بنابراین به دو دلیل احداث تونل گلاب ۲ از اهمیت خاصی برخوردار است. هم به دلیل تأمین کسری ۴ متر مکعب آب در ثانیه و هم به جهت اینکه پدافند غیر عامل احداث یک تصفیه خانه جایگزین را ضروری می سازد که بهترین جایگزین تونل گلاب ۲ است.این تونل در کنار گلاب یک، آب شرب اصفهان را از اصفهان به اصفهان منتقل کند که البته اگر در حال حاضر هم کار ادامه پیدا کند، به چند سال زمان نیاز دارد تا به بهره برداری برسد و به همین علت باید وزارت نیرو و وزیر کشور به این موضوع توجه خاصی داشته باشند.

نماینده مردم شاهین شهر خاطر نشان کرد: یک ماه قبل از وزیر کشور خواستم به دلیل آن که برای تامین آب شرب استان اصفهان بحران وجود دارد، لازم است ستاد مدیریت بحران کشور را در این استان تشکیل دهند و به این موضوع رسیدگی کنند.

حاجی ادامه داد: همین اتفاقات یکی از مواردی است که نشان می دهد، پیش بینی ما درست بوده است و به همین دلیل، هم اکنون نیز خواستار این موضوع هستیم که ستاد بحران در استان تشکیل شود تا در مورد بعضی مسائل که ملی است، توسط آن ستاد تصمیمات اساسی گرفته شود.

ضرورت احداث تونل گلاب ۲

لطف الله ضیایی، کارشناس مستقل آب نیز در مورد ضرورت احداث تونل گلاب ۲ در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: تونل گلاب ۲ برای تأمین کمبود آب شرب شبکه آبرسانی اصفهان بزرگ در دستور کار قرار گرفته است چراکه شبکه آب آشامیدنی اصفهان بزرگ در اثر رشد جمعیت با محدودیت روبه رو شده است و قادر نیست نیاز جمعیت زیر پوشش را تأمین کند که علت محدودیت شبکه آب آشامیدنی، تونل اشترجان است. این تونل حداکثر گنجایش عبور ۱۰ متر مکعب در ثانیه آب شرب را دارد. بر پایه مطالعات و برآوردها میزان آب شرب مورد نیاز شبکه آبرسانی اصفهان بزرگ در سال ۱۴۲۰، ۲۰ متر مکعب در ثانیه خواهد بود که برای تأمین این کمبود آب شرب، تونل گلاب ۲ در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: تونل گلاب ۲ در سفر استانی رئیس جمهور پیشین به تصویب هیأت وزیران رسید و به وزارت نیرو ابلاغ شد تا برای تأمین کمبود آب شرب در آینده، احداث تونلی به طول ۱۷ کیلومتر به نام تونل گلاب ۲ در ادامه تونل گلاب یک و با همان قطر در دستور کار قرار گیرد.

مخالفت هایی که صورت می گیرد

هدف از اجرای تونل گلاب ۲ تأمین کمبود آب شرب اصفهان بزرگ است. این تونل تا چندسال آینده یعنی سال ۱۴۰۰ قرار است ۳/۳ متر مکعب در ثانیه کمبود آب شرب را تأمین کند. این مقدار آبدهی تا سال ۱۴۱۰ به ۶/۶ و تا سال ۱۴۲۰ به ۱۰ متر مکعب در ثانیه خواهد رسید. با تأمین این میزان آب شرب همچنان تصفیه‌خانه باباشیخعلی در مدار خواهد ماند.

این در حالی است که همچنان حرف و حدیث های فراوانی برای ادامه اجرای این طرح وجود دارد و دیده می شود که در استان بالادست رودخانه، مخالفت های گسترده با احداث تونل گلاب ۲ انجام می شود. اما تردید نباید داشت چنانچه واقعیت ها برای مردم توضیح داده شود بسیاری از مخالفین آن دست از مخالفت خواهند کشید.

این کارشناس آب با توجه به توضیحات داده شده و به دلایل زیر مخالفت با تونل گلاب ۲ را غیر کارشناسی دانست و گفت: یکی از دلایل مخالفت، انحراف رودخانه زاینده رود عنوان می شود اما  این ادعا نادرست است و جای شگفتی دارد، چراکه برای رساندن آب به تصفیه‌خانه آب باباشیخعلی، تأمین آب صنایع بزرگ (ذوب آهن، فولاد مبارکه) و تأمین آب یزد، شبکه نکوآباد، انهار سنتی حقابه دار و… همواره باید جریان آب در رودخانه برقرار باشد.

ضیایی یکی دیگر از مخالفت های مطرح شده را قطر بیش از نیاز تونل گلاب ۲ دانست و در این زمینه تصریح کرد: تونل هایی که با ماشین های تونل ساز ساخته می شوند باید از قطر قابل اجرا برخوردار باشند. به همین دلیل است که تونل آبرسانی شهرکرد با قطر ۶/۳ متر اجرا شده حال آنکه هدف انتقال ۵/۰ متر مکعب در ثانیه آب شرب بوده است و یا تونل گلاب یک که در آن زمان تنها برای خط لوله کاشان مد نظر بوده است با قطر معادل تونل گلاب ۲ احداث شد.

دلیل سومی که برای مخالفت در زمینه احداث این تونل مطرح می شود، کاهش آب رودخانه در اثر انتقال بخشی از آب به تونل گلاب ۲ است که به گفته وی، این نگرانی نیز بی‌مورد است. چراکه قرار است در مدت ۳۰ سال تونل گلاب ۲ به ظرفیت ۱۰ متر مکعب در ثانیه برسد. اضافه شدن آب انتقالی تونل سوم کوهرنگ و تونل خدنگستان این حجم آب برداشتی را جبران خواهد کرد و بنابراین پس از آبگیری تونل گلاب ۲ رودخانه همین میزان آبدهی کنونی را خواهد داشت.

آنچه مسلم است این است که اگر برای تونل اشترجان که آب تصفیه شده را از تصفیه خانه بابا شیخ علی منتقل می کند اتفاق مهمی رخ دهد، هیچ راهی برای تأمین آب جمعیت ۴ میلیون نفری تحت پوشش آن وجود ندارد.

با توجه به حوادثی که تاکنون اتفاق افتاده است و در آینده نیز امکان وقوع آن ها دور از ذهن نیست، اهمیت و ضرورت احداث تونل گلاب ۲ را برای تامین کسری آب موجود و رفع مشکل آب شرب مردم در مواقع اضطراری نشان می دهد که امید است هر چه بیشتر مورد توجه مسوولان کشوری قرار گیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*